Czy soczewki kontaktowe można nosić na mrozie?

Data publikacji: 2020-12-09 08:31:49
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Czy noszenie szkieł kontaktowych przy minusowych temperaturach jest bezpieczne? O czym jeszcze warto wiedzieć, używając soczewek zimą?


Soczewki kontaktowe a mróz

Soczewki kontaktowe w znacznej części składają się z wody - w przypadku wielu z nich woda stanowi nawet powyżej 50% masy. Czy wobec tego istnieje ryzyko ich zamarznięcia, kiedy przebywamy na zewnątrz a temperatura jest ujemna? Na szczęście takie obawy są całkowicie bezzasadne. Nie ma takiej możliwości z bardzo prostego powodu - soczewki przylegają bezpośrednio do naszych oczu, a więc są stale ogrzewane przez nasze naturalne ciepło. Można zatem bez obaw nosić soczewki nawet przy kilkunastu stopniach poniżej zera.

Pamiętajmy jednak, że mroźne powietrze często bywa suche, podobnie zresztą jak powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu, do którego wchodzimy z zewnątrz. Może to powodować pewien dyskomfort podczas noszenia soczewek. Dlatego w takiej sytuacji warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, które przynoszą szybką ulgę.

A co z przechowywaniem lub przenoszeniem soczewek w inne miejsce, kiedy temperatura jest ujemna? Jeśli soczewki podczas mrozu znajdują się np. w opakowaniu lub pojemniczku i nie mają bezpośredniego dostępu do źródła ciepła, mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego wtedy należy zapewnić im ochronę przed mrozem poprzez właściwe zabezpieczenie pudełeczka z soczewkami.


Zalety noszenia soczewek zimą

Soczewki kontaktowe są metodą korekcji wzroku, która w okresie zimowym sprawdza się dużo lepiej niż okulary. Dlaczego? Powodów jest kilka:

 1. Na soczewkach nie osadza się para wodna
  Zaparowane szkła to jeden z najbardziej irytujących aspektów noszenia okularów korekcyjnych. Dzieje się tak nie tylko przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz, lecz także kiedy pijemy gorącą herbatę, gotujemy, wykonujemy jakąś aktywność fizyczną czy nosimy maseczkę na twarzy. Za to soczewki kontaktowe nie parują i pozwalają zapomnieć o tym problemie.

 2. Na soczewkach nie osadza się padający śnieg ani deszcz
  Soczewki kontaktowe sprawdzą się niezależnie od warunków atmosferycznych. Przy niekorzystnej pogodzie nie będą sprawiały takiego problemu jak okulary, na których osadzają się krople deszczu lub płatki śniegu. Podczas opadów widoczność w okularach się pogarsza, dlatego trzeba co chwilę przecierać szkła, a niektórzy wolą nawet całkowicie zdjąć okulary, rezygnując na ten czas z korekcji.

 3. Soczewki umożliwiają ochronę przed słońcem
  Zimą słońce też bywa dokuczliwe, szczególnie gdy jego promienie odbijają się od śniegu. Okularnicy, chcąc ochronić oczy przed słońcem, najczęściej muszą najpierw zdejmować swoje okulary korekcyjne, aby móc założyć przeciwsłoneczne (chyba że są to specjalne okulary przeciwsłoneczne z korekcją). Natomiast mając na oczach soczewki kontaktowe, możemy bez problemu założyć okulary przeciwsłoneczne. Ponadto niektóre soczewki kontaktowe zawierają filtr UV, który dodatkowo wspomaga ochronę wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

 4. Soczewki są idealne do sportów zimowych
  Na koniec ważna zaleta soczewek dla miłośników białego szaleństwa. Szkła kontaktowe świetnie sprawdzą się podczas zimowego wypadu na narty lub snowboard. Soczewki oprócz korekcji zapewnią nam pełną swobodę ruchów i szerokie pole widzenia. Będą stabilnie leżeć na oczach, a do tego w żaden sposób nie będą przeszkadzały w założeniu gogli.