Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Znani piłkarze noszący soczewki kontaktowe

Data publikacji: 2021-06-14 10:45:41
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Opóźnione o rok z powodu sytuacji pandemicznej EURO 2020 wystartowało na dobre. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, czy w przypadku posiadania wady wzroku możliwa jest gra w piłkę na zawodowym poziomie. Okazuje się, że tak, a soczewki kontaktowe noszą nawet prawdziwi giganci futbolu.

Sport i wada wzroku - czy to się wyklucza?

Lato 2021 zapowiada się wyjątkowo pod względem wydarzeń sportowych. Właśnie wystartowały Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, niedługo po przerwie pandemicznej wraca najsłynniejszy tenisowy turniej Wimbledon, a na przełomie lipca i sierpnia oczy wszystkich kibiców będą zwrócone na Tokio, gdzie odbędą się przełożone o rok Igrzyska Olimpijskie. Przy tej okazji postanowiliśmy podjąć ważny temat, jakim jest znaczenie wzroku w profesjonalnym sporcie. 

Istnieje silna zależność pomiędzy osiąganiem przez sportowca maksimum możliwości a prawidłowo funkcjonującym układem wzrokowym. Uprawianie sportu wiąże się z szeregiem  aspektów widzenia, takich jak np. widzenie peryferyjne, koordynacja oko-ręka, identyfikacja obiektów będących w ruchu lub widzianych w warunkach słabego oświetlenia czy prawidłowa ocena odległości i prędkości (np. piłki). Jednak problemy z ostrością widzenia nie muszą wykluczać uprawiania sportu, nawet na zawodowym poziomie. Pewnie wielu z nas nie wie, że niektóre z gwiazd sportu (w tym futbolu) używają soczewek kontaktowych, które zwiększają ich pewność siebie podczas rywalizacji.

Dlaczego soczewki kontaktowe sprawdzają się w piłce nożnej?

Trudno wyobrazić sobie grę w piłkę nożną na w okularach korekcyjnych - zarówno na poziomie światowym, jak i amatorskim. Idealnym rozwiązaniem dla piłkarzy z wadą wzroku wydają się zatem soczewki kontaktowe, które doskonale utrzymują się na oku. To sprawia, że są mniej podatne na wypadnięcie podczas meczu, nawet gdy piłkarze zostaną uderzeni głową, łokciami lub kolanami przeciwnika. Soczewki kontaktowe zapewniają też dużo szersze pole widzenia niż okulary, których szkła ograniczone są ramkami. Do tego są cienkie i wygodne, wręcz niewyczuwalne, dlatego pozwalają o sobie zapomnieć i skupić się na grze. 

Piłkarzom oraz przedstawicielom wielu innych dyscyplin w szczególności polecane są jednodniowe soczewki kontaktowe. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ piłkarze mają możliwość noszenia ich np. podczas meczu i zdjęcia ich w szatni, po ostatnim gwizdku sędziego. Gwarantuje to, że wszelkie ewentualne zanieczyszczenia można usunąć zaraz po grze razem z soczewkami. Szkła kontaktowe mają jeszcze jedną ważną zaletę - nie gromadzą się na nich krople deszczu, para wodna ani kurz, dzięki czemu jakość widzenia pozostaje na wysokim poziomie niezależnie od warunków pogodowych

Którzy piłkarze noszą soczewki kontaktowe?

Na dowód naszych słów postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kilku znanym piłkarzom, którzy dzięki korekcji wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, mogli wspiąć się na najwyższy poziom swoich umiejętności.

  • Cristiano Ronaldo - postać, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kilkukrotny triumfator Ligi Mistrzów oraz Mistrz Europy z 2016 r. z reprezentacją Portugalii. Chociaż sam nie wypowiada się na ten temat, informacja o noszeniu przez niego szkieł kontaktowych pojawiała się na zagranicznych portalach. Dzięki soczewkom Ronaldo może być pewien, że zawsze jest we właściwej pozycji do strzału na bramkę.
  • Jérôme Boateng - uważany za jednego z najbardziej imponujących i niezawodnych obrońców. Poza boiskiem często nosi modne okulary, jednak podczas meczów polega na soczewkach kontaktowych, aby zwiększyć swoją skuteczność w obronie. Osiągnął mnóstwo sukcesów - głównie w Bayernie Monachium, ale również w reprezentacji Niemiec, z którą zdobył złoty medal Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 r. 
  • David De Gea - piłkarz Manchesteru United, przez wielu uważany za najlepszego bramkarza w Premier League. Hiszpan od dawna cierpiał na nadwzroczność, a noszenie jednodniowych soczewek kontaktowych znacznie poprawiło jego wydajność w bramce.
  • Petr Čech - słynny czeski bramkarz, który początkowo nie był świadomy swojej wady wzroku. Odkrył ją dość przypadkowo, w wyniku badań kontrolnych po kontuzji. W rozmowie z mediami przyznał, że dzięki soczewkom kontaktowym “widzi o 100% lepiej”, co pozwala mu skuteczniej bronić.
  • Mario Balotelli - włoski piłkarz, srebrny medalista EURO 2012. Ze względu na chirurgiczną korekcję wzroku nie musi już nosić szkieł kontaktowych. Czasami jednak sięga po soczewki kolorowe, a efektami chwali się w swoich social mediach.