Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Ważność soczewek kontaktowych. Dlaczego przestrzeganie terminów jest konieczne?

Data publikacji: 2021-11-18 10:18:29
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Data ważności najczęściej się nam kojarzy z produktami spożywczymi lub lekarstwami. Ściśle określony termin przydatności do użycia mają również szkła kontaktowe. Dlaczego należy go bezwzględnie przestrzegać i czym różni się data ważności od terminu używalności soczewek? Wyjaśniamy.

Data ważności soczewek kontaktowych 

Używając szkieł kontaktowych, musimy mieć zawsze na uwadze, że są one wyrobem medycznym, który ma bezpośredni kontakt z naszym okiem, a więc musi spełniać restrykcyjne normy. Dla naszego dobra powinniśmy przestrzegać wszelkich zasad higienicznego korzystania z tej metody korekcji wzroku. Dotyczą one przede wszystkim prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek oraz pielęgnacji. Oprócz tego bardzo istotne jest również przestrzeganie daty ważności.

Używanie przeterminowanych soczewek kontaktowych może być przyczyną pewnych dolegliwości ze strony narządu wzroku. Przykładowe konsekwencje, które nam grożą, to: zaczerwienienie i podrażnienie oczu, uczucie pieczenia, a nawet wirusowe zapalenie rogówki. Dlatego sprawdzenie terminu ważności przed założeniem soczewki jest konieczne. Musi on być oznaczony przez producenta zarówno na opakowaniu zbiorczym, jak i blistrze. Najczęściej towarzyszy mu skrót EXP lub symbol klepsydry. Na szczęście daty ważności soczewek są zazwyczaj długie - mogą wynosić nawet kilka lat od wyprodukowania. 

Przy okazji warto przypomnieć, że na daty ważności powinniśmy uważać nie tylko w przypadku samych soczewek, lecz także wszelkiego rodzaju środków, których używają użytkownicy kontaktów. Również płyny do czyszczenia soczewek mają określony termin ważności, którego nie możemy przekraczać. Podobnie jest w przypadku nawilżających kropli do oczu. 

Termin używalności soczewek kontaktowych

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno pojęcie, jakim jest termin używalności soczewek. Niektórym może kojarzyć się z datą ważności, ale to zupełnie co innego. Używalność związana jest z okresem noszenia szkieł - to maksymalna liczba dni, przez którą możemy nosić daną soczewkę. Zależy zatem od tego, czy mamy do czynienia z soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi, miesięcznymi czy o jeszcze innej częstotliwości wymiany. Przestrzeganie go również ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia naszych oczu.

W kontekście terminu używalności najmniejszy problem jest z soczewkami jednodniowymi, które są jednorazowe - rano je zakładamy, a pod koniec dnia zdejmujemy i wyrzucamy, by kolejnego dnia założyć całkiem nowe. Jednak w przypadku soczewek wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych) pilnowanie terminu może już być kłopotliwe. Łatwo bowiem przegapić, kiedy dokładnie przypada dzień, w którym należy wymienić soczewki na nowe. 

Aby nie dopuścić do “przenoszenia” soczewek i związanych z nim nieprzyjemności (takich jak dyskomfort, podrażnienia oczu czy stany zapalne), od razu po założeniu nowej soczewki warto zanotować datę wymiany w kalendarzu lub ustawić sobie przypomnienie w smartfonie. Należy też dodać, że termin używalności liczymy zawsze od dnia otwarcia blistra, niezależnie od tego, czy soczewkę nosiliśmy w danym okresie codziennie. Dla przykładu: nie ma tutaj znaczenia, że soczewkę miesięczną w ciągu 30 dni założyliśmy tylko kilka razy - po upływie miesiąca od otwarcia należy ją wyrzucić.