Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Soczewki kontaktowe dla ucznia

Data publikacji: 2019-09-11 14:47:10
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Bywa tak, że problemy ze wzrokiem pojawiają się już we wczesnym wieku, utrudniając dzieciom normalne funkcjonowanie. Wada refrakcji może znacznie utrudniać im naukę zarówno w szkole, jak i w domu. Dlatego konieczne są regularne wizyty u okulisty i zastosowanie odpowiedniej metody korekcji wzroku. Czy okulary są w tej sytuacji jedynym wyjściem?


Czy dzieci mogą nosić soczewki?

Kiedy rozważamy zakup soczewek dla swoich dzieci, często pojawia się pytanie: od jakiego wieku można je nosić? Otóż nie wyznaczono żadnej granicy wiekowej, od której można nosić szkła kontaktowe. To z kolei oznacza, że z powodzeniem mogą nosić je również najmłodsi. Oczywiście decyzja nie należy tylko do rodziców. Najpierw konieczna będzie wizyta u okulisty, który przeprowadzi badanie wzroku i pomoże wybrać najlepszą metodę korekcji. Jeśli nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań i zgodzi się na soczewki, wskaże szczegółowe parametry, które powinny spełniać szkła (np. moc, średnicę, krzywiznę).

Drugą kwestią do rozważenia jest dojrzałość dziecka. Rodzice muszą przemyśleć, czy ich pociecha jest na tyle odpowiedzialna, że będzie właściwie dbać o higienę szkieł kontaktowych. Soczewki wielorazowego użytku wymagają bowiem codziennej, restrykcyjnej pielęgnacji, która polega na ich czyszczeniu za pomocą odpowiedniego preparatu i umieszczaniu na noc w specjalnym pojemniczku z płynem. Nastolatkowie zazwyczaj nie mają z tym problemu, jednak nieco młodsze dzieci mogą o tym zapominać. Rodzice na samym początku powinni zatem nauczyć dziecko zakładać i zdejmować soczewki oraz uświadomić im, na czym polega odpowiednia pielęgnacja.


Soczewki kontaktowe do szkoły

Zapewne wielu uczniów zna to uczucie, kiedy nie widzi wyraźnie tego, co nauczyciel napisał na tablicy. Niektóre dzieci przesiadają się wtedy do przednich ławek, inne zaś się wstydzą i ukrywają swój problem ze wzrokiem przed rówieśnikami. Nieskorygowana wada wzroku u dziecka w wieku szkolnym może powodować m.in. problemy z koncentracją i gorsze wyniki w nauce. Powinno się zatem zadbać o to, aby wzrok dziecka kontrolowany był regularnie, a korekcja wzroku odpowiednio dobrana.

Najczęstszym rozwiązaniem są okulary, które w przypadku dzieci często sprawiają jednak problemy. Łatwo je bowiem zniszczyć albo zgubić, szczególnie bawiąc się na przerwie lub biegnąc szkolnym korytarzem. Jest jeszcze inny problem - w obawie przed opinią rówieśników dzieci często bronią się przed noszeniem okularów. Soczewki kontaktowe są za to niewidoczne i pozwalają ukryć wadę wzroku. Ciężko je także zgubić lub zniszczyć - soczewki założone rano pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku na cały dzień.


Soczewki kontaktowe na lekcjach wf

Odrębnym tematem są lekcje wychowania fizycznego. W trosce o bezpieczeństwo dzieci często zdejmują okulary na czas ćwiczeń. To oznacza jednak, że przez całe 45 minut zajęć są pozbawione możliwości wyraźnego widzenia, co utrudnia im wykonywanie niektórych ćwiczeń lub udział w grach zespołowych. Takiego problemu nie ma z soczewkami kontaktowymi, które są wręcz stworzone dla osób aktywnych fizycznie. Można w nich bezpiecznie biegać, skakać, grać w piłkę itd. (nadają się praktycznie do wszystkich sportów, z wyjątkiem wodnych). Ich zaletą jest nie tylko wygoda, lecz także znacznie szersze pole widzenia niż w przypadku okularów. Dzięki soczewkom uczniowie na lekcji wf mogą zatem wyraźnie widzieć podczas ćwiczeń, jednocześnie nie obawiając się, że potłuką drogie okulary.