Soczewki kontaktowe dla seniora

Data publikacji: 2023-09-08 15:51:38
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Z wiekiem, ostrość wzroku ulega znacznemu pogorszeniu, co jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Naturalne starzenie się oczu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i zwiększać prawdopodobieństwo konieczności korekcji wzroku. Dlatego warto zastanowić się nad możliwościami poprawy widzenia, a soczewki kontaktowe dla seniorów są jednym z najlepszych rozwiązań.

Po ukończeniu 40. roku życia, można zauważyć osłabienie ostrości wzroku, a te zmiany pogłębiają się w miarę upływu lat. Dlatego regularne wizyty u okulisty są niezbędne, aby sprawdzić, czy spadek jakości widzenia nie jest spowodowany rozwijającymi się chorobami oczu. Jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów, którzy niestety często bagatelizują problemy z oczami. Szybka reakcja jest kluczowa.

Bez wątpienia, prezbiopia to często spotykane schorzenie u osób starszych. Wynika ona z utraty elastyczności soczewki, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Starczowzroczność jest trudna do powstrzymania, ale higiena wzroku może znacząco pomóc. Ważne jest ograniczenie czynników przyspieszających rozwój prezbiopii, zwłaszcza ekspozycji na światło komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Alkohol, leki antyhistaminowe i antydepresyjne mogą także pogłębiać starczowzroczność.

Soczewki kontaktowe dla seniora

Istnieje wiele schorzeń oczu, które często dotykają osoby starsze. Chociaż niektóre z nich wymagają interwencji chirurgicznej, jak w przypadku zaćmy, tak w niektórych przypadkach ważne jest odpowiednie zapobieganie i skuteczna korekcja wzroku. W tym celu wielu ludzi decyduje się na noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, przy czym to właśnie szkła kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla seniorów. Oczywiście mogą z nich korzystać, ponieważ soczewki są dostosowane do różnych grup wiekowych. Dla niektórych są one wygodniejsze niż tradycyjne okulary, ponieważ zapewniają komfort, nie są trudne w zakładaniu i nie wymagają częstych wydatków na kosztowne szkła okularowe. Soczewki kontaktowe często są również noszone na zmianę z okularami. Jeśli korzystamy z soczewek sporadycznie, warto rozważyć soczewki jednodniowe, których nie wymagają pielęgnacji.

Soczewki progresywne, znane również jako soczewki multifokalne, zostały opracowane specjalnie z myślą o osobach cierpiących na prezbiopię. Dzięki nim można skorygować zarówno krótko jak i dalekowzroczność przy użyciu jednego rodzaju soczewek. Oznacza to, że nie ma potrzeby częstej zmiany okularów w zależności od sytuacji czy odległości widzenia. To osiągalne dzięki podziałowi soczewek progresywnych dla seniorów na trzy sekcje. Pierwsza z nich koryguje problemy z dalekowzrocznością, druga zapewnia płynne przechodzenie między różnymi sferami widzenia, a trzecia eliminuje krótkowzroczność. Wymaga to jedynie krótkiego okresu adaptacji, aby przyzwyczaić wzrok do odpowiedniego zachowania gałki ocznej, co sprawia, że korzystanie z soczewek multifokalnych staje się niezwykle wygodne i proste.