Kto dobiera soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2020-03-03 12:33:26
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Dobieranie soczewek kontaktowych na własną rękę to bardzo zły pomysł. Sprawdź, kto zajmuje się tym profesjonalnie i dlaczego warto zostawić to zadanie specjaliście.


Czy można samemu dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet: w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają pola widzenia ani nie przeszkadzają podczas wielu codziennych aktywności. Nic więc dziwnego, że soczewki stopniową zdobywają coraz większą grupę zwolenników. Łatwy dostęp sprawia, że wielu z nich decyduje się je nosić bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Trzeba mieć świadomość, że takie postępowanie jest błędem i w niektórych przypadkach może prowadzić do powikłań. Są bowiem osoby, które nie mogą nosić soczewek z różnych względów (np. alergia lub zespół suchego oka), a wszelkie przeciwwskazania musi wykluczyć okulista lub optometrysta. Są też i tacy, którzy przeszli badanie wzroku, ale pod kątem okularów i na podstawie recepty okularowej kupują soczewki kontaktowe. To też nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ oprócz mocy soczewki kontaktowe mają dodatkowe parametry, które muszą być dopasowane do naszych oczu (np. średnica i promień krzywizny). W przeciwnym razie mogą powodować dyskomfort podczas noszenia.


Kto przepisuje soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe przepisuje zawsze lekarz-okulista lub optometrysta, wręczając nam przy tym receptę (ma ona jedynie charakter informacyjny, ponieważ w Polsce soczewki kupimy bez recepty). Zanim to jednak nastąpi, musimy przejść badanie wzroku pod kątem soczewek. Wygląda ono nieco inaczej niż standardowe badanie, po którym przepisywane są okulary. Rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego specjalista zbiera od pacjenta informacje na temat stanu jego oczu i ewentualnych dolegliwości. Kolejnym etapem jest badanie ostrości widzenia (bliż i dal), a następnie badanie oczu za pomocą lampy szczelinowej - sprawdza się osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych. Badany jest również przedni odcinek oraz dno oka.

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, specjalista przechodzi do przymierzania soczewek (po aplikacji każdej pary sprawdzana jest ostrość widzenia oraz ich dopasowanie za pomocą lampy szczelinowej). Kiedy już uda się dobrać odpowiednie szkła, pacjent jest instruowany, jak samodzielnie zakładać i zdejmować soczewki. Na tym nie koniec - pacjent otrzymuje soczewki próbne, które testuje poza gabinetem przez kilka dni (adaptacja może chwilę potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość). Po tym czasie powinien przyjść na wizytę kontrolną i jeśli okaże się, że szkła zostały dobrze dopasowane i nie sprawiły żadnych problemów, specjalista może je przepisać.