- Wstecz
- Soczewki Kontaktowe
-
- Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki Air Optix
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Dailies
- Soczewki BioTrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Clariti
- Soczewki Proclear
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki MyDay
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
-
-
-
- ZESTAWY STARTOWEBrak dostępnych produktów
- ZESTAWY PROMOCYJNEBrak dostępnych produktów
- SOCZEWKI NA SZTUKIBrak dostępnych produktów
-
-
- Polecamy
-
-
- Płyny do soczewek
-
-
-
- Pojemność
-
-
- Polecamy
-
-
- Zestawy promocyjne
-
-
- Krople i akcesoria
-
-
-
- Krople
-
-
- Akcesoria
-
-
- Akcesoria do soczewek twardych
-
-
- Okulary
-
- Okulary przeciwsłoneczneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- AkcesoriaLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Oprawy korekcyjneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Szkła okularoweLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
- Promocje
- Wyprzedaż
- POLECANE MARKI
Jakie soczewki do jakiej wady wzroku?
Data publikacji: 2023-01-16 11:19:43
Kategorie: Wszystko o soczewkach
Soczewki kontaktowe mają być wygodne i mogą przyczynić się do poprawy widzenia. Aby jednak obraz był wyraźny i nie pogarszał się, należy wybrać soczewki kontaktowe dostosowane do swojego wzroku. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Przed zakupem soczewek kontaktowych należy odwiedzić okulistę lub optometrystę. Okulista to specjalista medyczny, który potrafi diagnozować i leczyć choroby oczu. Optometrysta to również specjalista, który może badać wady wzroku i doradzać w sprawie soczewek korekcyjnych, ale nie stawia diagnoz ani nie przepisuje leków. Warto wiedzieć, że okuliści, którzy chcą stosować soczewki kontaktowe muszą ukończyć dodatkowe kursy specjalistyczne z optometrii, ponieważ na samych studiach medycznych jest niewiele zajęć poświęconych tej tematyce.
Optometryści to profesjonaliści, który zajmują się przede wszystkim doborem pomocy wzrokowych, czyli okularów, soczewek kontaktowych i innych artykułów dla słabowidzących oraz przeprowadzają badania wzroku pod kątem refrakcji. Można ich znaleźć przede wszystkim w dużych salonach optycznych. Taki specjalista doradzi, jak prawidłowo nosić i pielęgnować soczewki kontaktowe, wyjaśni różnice między poszczególnymi rodzajami soczewek i pomoże dobrać rozwiązanie dostosowane do potrzeb.
Oprócz badania wzroku osób, które na co dzień noszą okulary dobrane przez specjalistę, konieczne jest również badanie wzroku osób, które noszą soczewki kontaktowe. Parametry soczewek kontaktowych różnią się od tych stosowanych w okularach. W przypadku soczewek kontaktowych liczy się nie tylko ich moc (w skrócie PWR lub SPH), ale także krzywizna podstawy oka (BC), średnica soczewki (DIA) oraz materiał, z którego soczewka została wykonana.
Prawidłowa ocena pacjenta przed dopasowaniem soczewek kontaktowych obejmuje pomiar ostrości wzroku, wady refrakcji, parametrów rogówki, wydzielania łez oraz stanu przedniego odcinka oka.
Soczewki sferyczne to soczewki korekcyjne, które służą do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności. Moc sferyczna oznaczona jest parametrem PWR na opakowaniu takich soczewek. Soczewki sferyczne określane są również jako soczewki jednoogniskowe. Osoby krótkowzroczne potrzebują soczewki, która będzie rozpraszać obraz i do wady wzroku tego typu osoby okulista lub optometrysta dobierze moc z zakresu od -0,25 dioptrii do -25 dioptrii. U osób dalekowzrocznych do skupiania obrazu stosuje się soczewki sferyczne, które mają moc od +0,25 dioptrii do +25 dioptrii. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla osób krótkowzrocznych i dalekowzrocznych, które chcą zastąpić okulary bardziej komfortowym rozwiązaniem alternatywnym. Soczewki jednoogniskowe pozwolą Ci na swobodne uprawianie sportu, podróżowanie czy spacer w deszczu bez obawy o uszkodzenie soczewki kontaktowej przez wodę (unikniesz parowania soczewki). Takie soczewki są bardzo popularne, ponieważ pozwalają wielu markom oferować unikalne rozwiązania dla klientów, którzy chcą czegoś innego niż przeciętna para okularów. Należy pamiętać, że przy dużych wadach, szkła okularowe potrafią zniekształcać twarz, co dla wielu osób może być bardzo niekomfortowe.
Soczewki sferyczne dostępne są w wersji: jednodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej, kwartalnej i rocznej.
Toryczne soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Jest to jedna z trzech głównych wad wzroku (obok krótkowzroczności i dalekowzroczności). Niesymetryczna rogówka oka powoduje zniekształcenie i rozmycie obrazu (niewyraźne kształty, mniejszy kontrast i kolory). Toryczne soczewki kontaktowe pozwalają prawidłowo załamać obraz, czyniąc go wyraźniejszym. Posiadają one różne moce refrakcyjne w różnych przekrojach, dzięki czemu kompensują zaburzenia widzenia obrazu wynikające z astygmatyzmu. Dodatkowo, w zależności od zdiagnozowanej wady, korygują również widzenie z bliska lub z daleka. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na parametr PWR, ale także CYL (moc cylindryczna) i AXE (oś cylindra).
Soczewki multifokalne przeznaczone są do korekcji prezbiopii. Prezbiopia występuje po przekroczeniu pewnego wieku (ryzyko wzrasta po 40 roku życia) i jest spowodowana naturalnymi zmianami zachodzącymi w soczewce i układzie wzrokowym każdego człowieka. Efektem prezbiopii jest to, że inna moc potrzebna jest do widzenia z bliska, a inna do widzenia z daleka. Soczewki multifokalne pozwalają na jednoczesną korekcję widzenia do bliży i do dali.