Jak zdjąć soczewki jednodniowe?

Data publikacji: 2023-02-06 11:20:04
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Zakładanie i zdejmowanie soczewek (niezależnie od tego, czy są to soczewki jednodniowe czy innego typu) to czynności, które mogą być trudne dla osób, które wcześniej nie nosiły soczewek kontaktowych. Jednak dzięki praktyce osoba może nauczyć się wykonywać obie czynności sprawnie i automatycznie. Oto kilka wskazówek, które ułatwią codzienną rutynę zmiany soczewek.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności przy oku należy dokładnie umyć ręce i osuszyć je, aby żadne pozostałości nie dostały się ani na powierzchnię oka, ani na soczewkę. Po wykonaniu tego kroku można przystąpić do zdejmowania soczewki.

Podczas zdejmowania i zakładania soczewek kontaktowych należy zawsze zaczynać od tego samego oka. Zmniejszy to prawdopodobieństwo przypadkowego ich pomylenia. Podobnie jak w przypadku butów, soczewki kontaktowe mają prawą i lewą stronę.

Dobre oświetlenie może być pomocne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z soczewkami kontaktowymi i nie boją się jeszcze patrzeć na palec zbliżający się do oka. Jednak znacznie częściej i łatwiej jest po prostu odwrócić wzrok lub spojrzeć w górę. Oczywiście organizm broni się przed dostaniem się ciał obcych do oka podczas zakładania soczewki kontaktowej, więc musimy sobie pomóc drugą ręką. Odpowiednio dla osób praworęcznych - środkowymi i wskazującymi palcami lewej ręki przytrzymujemy obie górne i dolne powieki, a prawą ręką lekko naciskamy na soczewkę, starając się ją wygodnie zgiąć i uchwycić na palec. Gdy soczewka jest już na opuszku naszego palca, delikatnym ruchem pociągamy ją w dół. I to wszystko!

Jeśli masz problem z usunięciem soczewki kontaktowej, wypróbuj poniższe metody. Wilgoć zdecydowanie pomaga w usunięciu niemal każdego przedmiotu z powierzchni oka. Przyczepność soczewki jest także znacznie większa, gdy oko jest wysuszone. Jeśli delikatne ściskanie nie pomaga w jej złapaniu, możesz przesunąć soczewkę na białko oka i spróbować uchwycić jej końcówkę, podczas odgięcia przy ruchu w dół. Jeśli te metody zawiodą, nie należy się frustrować ani spieszyć. Jeśli jednak mimo wielu prób nie uda nam się zdjąć soczewki kontaktowej i zaczniemy podrażniać oczy, warto pamiętać, że zawsze możemy udać się do specjalisty, który z pewnością pomoże w takiej sytuacji.

Prawidłowe użytkowanie i czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku, jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby chronić swoje oczy i wzrok, jest uczynienie czyszczenia soczewek codzienną, rutynową częścią procesu zdejmowania soczewek. W przypadku szkieł jednodniowych zdjętą soczewkę wyrzucamy po prostu do kosza.

Pamiętaj - wszystkie soczewki kontaktowe są niezwykle delikatne i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Przestrzeganie zaleceń specjalisty, jak również instrukcji producentów dotyczących pielęgnacji soczewek jest niezbędne dla zachowania zdrowych oczu i dobrego widzenia. Nigdy nie należy rozpoczynać noszenia soczewek ani zmieniać ich na inny rodzaj bez konsultacji ze specjalistą.