Jak zadbać o wzrok dziecka? Przydatne rady

Data publikacji: 2020-04-15 10:47:51
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Dbanie o oczy jest bardzo ważne już od najmłodszych lat. Co dokładnie należy robić, aby nasze dziecko nie miało problemów ze wzrokiem? Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?


Kontrole wzroku u dziecka - jak często?

Jak prawidłowo zadbać o wzrok dziecka? Przede wszystkim już od najmłodszych lat powinno się kontrolować, czy rozwija się on prawidłowo. W tym celu niezbędne będą regularne wizyty u okulisty, który przeprowadzi badania i pozwoli nam się upewnić, że ze wzrokiem dziecka jest wszystko w porządku (miejmy jednak na uwadze, że dzieci często rodzą się z lekką nadwzrocznością, która powinna z czasem zaniknąć). W przypadku wystąpienia wady refrakcji, okulista najprawdopodobniej zaleci korekcję. Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie: jak często należy przychodzić z dzieckiem do kontroli wzroku? Specjaliści mówią, że minimum raz w roku, a w przypadku dzieci z krótkowzrocznością co pół roku, ponieważ wada może się pogłębiać.


Sposoby na dobry wzrok u dziecka

Istnieją różne sposoby, które pomagają zachować wzrok dziecka w dobrej kondycji. Przede wszystkim powinno się ograniczać czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera, tabletu, smartfona itp. Powinno się też zapewnić dziecku odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A, B1, B2, C, E, luteinę, cynk i kwasy omega-3. Warto zachęcać swoją pociechę do spędzania czasu na świeżym powietrzu (najlepiej ok. 2 godzin), ponieważ na zewnątrz można patrzeć w dal, co pomaga wyćwiczyć wzrok i tym samym zapobiec krótkowzroczności. Można zorganizować też różne gry i zabawy, których elementem jest patrzenie na zmianę na przedmioty znajdujące się blisko i daleko. Świetnym pomysłem będzie zabawa w ciuciubabkę, ponieważ zakrywanie oczu zmniejsza napięcie akomodacyjne i pozwala odpocząć układowi wzrokowemu.


Wady wzroku u dziecka - jakie są objawy?

Problemy ze wzrokiem można zauważyć, obserwując dziecko podczas codziennych czynności, takich jak nauka czy zabawa. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Dla krótkowzroczności charakterystyczne jest patrzenie na różne przedmioty (w tym telewizor) ze zbyt bliskiej odległości, a także mrużenie oczu podczas patrzenia w dal. Objawy towarzyszące nadwzroczności są odwrotne - dziecko stara się maksymalnie oddalać od przedmiotów, na które patrzy. Z kolei o astygmatyzmie może świadczyć przekręcanie głowy bądź przymykanie jednego oka, kiedy dziecko próbuje skupić wzrok. Wady refrakcji powodują także bóle głowy, problemy z nauką i koncentracją, a także ból i pieczenie oczu. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się z dzieckiem na badanie okulistyczne.


Soczewki kontaktowe czy okulary - co lepsze dla dziecka?

Nieskorygowane wady refrakcji w wieku dziecięcym mogą przyczynić się do poważniejszych problemów. Dlatego tak ważne są kontrole i zastosowanie korekcji w odpowiednim czasie.  Najpopularniejszą metodą są okulary, jednak bardzo często przeszkadzają one dzieciom (szczególnie podczas ruchu i zabawy) oraz są podatne na zniszczenie. Oprócz tego niektóre dzieci trudno zmusić do noszenia okularów z obawy, jak wpłynie to na ich wizerunek i postrzeganie przez rówieśników.

Dlatego właśnie warto zapytać specjalistę o możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Nie ma bowiem żadnej granicy wiekowej, która by to uniemożliwiała. Są za to dwa podstawowe warunki. Po pierwsze okulista nie stwierdza żadnych przeciwwskazań i wyraża zgodę na taki sposób korekcji. Po drugie rodzic musi być przekonany, że jego dziecko jest na tyle odpowiedzialne, że będzie właściwie używać soczewek kontaktowych - pamiętać o higienicznym zakładaniu i zdejmowaniu oraz czyszczeniu (oczywiście po wcześniejszym nauczeniu tych czynności przez specjalistę, a później także pomocy rodzica). Dla dzieci polecane są w szczególności soczewki jednodniowe, które nie wymagają żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych.