Jak wygląda dopasowanie soczewek kontaktowych?

Data publikacji: 2021-02-08 15:37:20
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Dopasowanie szkieł kontaktowych to bardzo ważna czynność, która ma ogromne znaczenie dla rezultatów korekcji wzroku i komfortu noszenia soczewek. Na czym polega i kto się tym zajmuje?


Kto zajmuje się doborem soczewek kontaktowych?

Czy soczewki kontaktowe można dobrać samodzielnie? Niektórzy tak robią, jednak najczęściej skutkuje to dyskomfortem podczas noszenia szkieł lub niezadowalającymi rezultatami korekcji wzroku. Chociaż soczewki dostępne są bez recepty, musimy pamiętać że jest to produkt medyczny i powinien być przepisany przez specjalistę. Skuteczny dobór wymaga bowiem odpowiedniej wiedzy, narzędzi oraz znajomości nie tylko mocy soczewek, lecz także innych parametrów np. krzywizny i średnicy. Kto jest tym specjalistą? Soczewki kontaktowe może dobrać zarówno lekarz okulista, jak i optometrysta.


Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?

Wizyta u specjalisty w celu dopasowania soczewek kontaktowych wygląda inaczej niż zwykłe badanie wzroku, kończące się zazwyczaj przepisaniem okularów. Przedstawiamy, z jakich etapów składa się cały proces.

 1. Wywiad z pacjentem
  Wszystko zaczyna się od rozmowy. Specjalista powinien zadać kilka pytań na temat naszego problemu ze wzrokiem, dotychczasowego doświadczenia z korekcją wzroku, stanu zdrowia naszych oczu oraz ewentualnych chorób (niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych). Ważne będzie również poinformowanie specjalisty o naszym stylu życia i oczekiwaniach względem soczewek.

 2. Badanie wzroku.
  Po wywiadzie z pacjentem przychodzi kolej na badanie. Specjalista za pomocą różnych narzędzi, które posiada w gabinecie, sprawdza ostrość wzroku. Następnie przechodzi do sprawdzenia osadzenia i ustawienia oczu oraz ruchomości gałek ocznych. Ostatnim punktem badania jest ocena przedniego odcinka oczu - m.in. rogówki, soczewki, komory przedniej, tęczówki i filmu łzowego (czasami sprawdzane jest też dno oka).

 3. Przymierzanie soczewek
  W przypadku braku przeciwwskazań, specjalista przechodzi do dopasowywania szkieł kontaktowych. Po przymierzeniu danej pary soczewek sprawdza ostrość widzenia, ich dopasowanie do oczu oraz ruchomość (wykorzystuje do tego lampę szczelinową). Przymierzanie soczewek nie zawsze odbywa się od razu po badaniu, ponieważ nie każdy specjalista dysponuje wszystkimi mocami i rodzajami soczewek próbnych w swoim gabinecie. Dlatego w niektórych sytuacjach (szczególnie przy rzadszych wadach) trzeba będzie poczekać, aż je sprowadzi i przyjść na dopasowanie w innym terminie.

 4. Nauka korzystania
  Po udanym dopasowaniu szkieł kontaktowych specjalista powinien poświęcić chwilę, aby nauczyć swojego pacjenta prawidłowego i bezpiecznego korzystania z soczewek. Musi przede wszystkim wyjaśnić, jak poprawnie zakładać i zdejmować szkła kontaktowe oraz dbać o ich czystość i higienę noszenia.

 5. Testowanie soczewek
  Opuszczenie gabinetu specjalisty to jeszcze nie koniec. Następnym etapem jest testowanie otrzymanych soczewek próbnych. Pacjent w warunkach domowych przyzwyczaja się do noszenia soczewek, a także ćwiczy ich zakładanie i zdejmowanie. Potrzebny będzie czas na adaptację, która w zależności od pacjenta może potrwać krótko lub nieco dłużej (warto zachować cierpliwość). Później soczewki nie powinny już sprawiać dyskomfortu.

 6. Wizyta kontrolna
  A co jeśli dyskomfort nie mija? Może się okazać, że soczewki zostały źle dobrane i trzeba będzie zastąpić je innymi. Dlatego właśnie po jakimś czasie potrzebna jest wizyta kontrolna, aby specjalista mógł sprawdzić, czy korekcja przebiega bezproblemowo. Jeśli wszystko jest w porządku, na koniec wypisze receptę na soczewki, które testowaliśmy. W przeciwnym razie spróbuje dopasować inne szkła.