Jak dbać o wzrok?

Data publikacji: 2019-02-15 12:49:38
Kategorie: Ogólna , Zdrowie oczu

Zdrowe oczy to skarb, którego na co dzień nie doceniamy, zazwyczaj do momentu, kiedy wzrok się psuje. Jak dbać o oczy, by były piękne i zdrowe?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak należy dbać o oczy przy komputerze?
  • jakie są domowe sposoby na suche oko?
  • co warto jeść, by poprawić wzrok?
  • jakie ćwiczenia dobrze wpływają na zdrowie oczu?

Bolące oczy, uczucie piasku pod powiekami, czarne mroczki przed oczami, tzw. zespół suchego oka, czerwone oczy od komputera, mgła w oku to zaledwie kilka z długiej listy symptomów, które powinny zaniepokoić, bowiem oznaczają, że narząd wzroku nie jest w najlepszej kondycji. Jeśli któryś z tych objawów pojawia się często, warto zasięgnąć porady specjalisty. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest wada wzroku lub choroba (dla przykładu: mgła na oczach lub jasne albo czarne plamy przed oczami mogą być objawami katarakty, mroczki - jaskry lub zwyrodnienia siatkówki, a ciemna plama w centrum pola widzenia - zwyrodnienia plamki żółtej). Ale może się też zdarzyć, że są po prostu wynikiem niehigienicznego trybu życia, czyli m.in. przemęczenia, złej diety, niedoborów snu, zbyt długiego ślęczenia przed komputerem i telefonem, bądź wielogodzinnego oglądania telewizji. Cóż, w takiej sytuacji dbanie o wzrok wymaga zmiany nawyków.

Komputer - jak należy dbać o wzrok?

Dla nikogo nie jest już dziś tajemnicą, że komputer i urządzenia mobilne - używane w nadmiarze i niewłaściwie - są częstą przyczyną wad wzroku. Niestety nie możemy "szklanych" ekranów całkowicie wyeliminować z życia, co nie znaczy, że bolące oczy od komputera muszą być standardem naszej egzystencji. Zatem jak chronić oczy przed komputerem i jak dbać o wzrok na co dzień?

Aby zadbać o zdrowie oczu podczas pracy przed monitorem należy:

  • ekran komputera ustawić w odległości minimum 70 cm od oczu
  • unikać ostrego, punktowego oświetlenia - światło powinno być rozproszone równomiernie, nie za silne, ale też nie za słabe
  • siedzieć bokiem lub tyłem do okna - nie przodem
  • robić co 20-30 minut krótką przerwę - wstać od komputera, przejść się, pomrugać i wykonać kilka ćwiczeń
  • dbać o to, aby regularnie nawilżać tzw. suche oko i od czasu do czasu wietrzyć pokój, w którym pracujemy.

By sprawdzić ostrość widzenia, można wykonać prosty test wzroku przed komputerem - wystarczy wrzucić do sieci to hasło, aby znaleźć dokładną instrukcję, jak go zrobić. Wykonanie go da pogląd na stan oczu, jednak w żadnym wypadku nie powinien zastąpić wizyty u okulisty.

Suche oko - domowe sposoby

Kilka godzin przed ekranem monitora to naprawdę kolosalny wysiłek dla ludzkiego oka. Zbyt długa praca przy komputerze może skutkować m.in. podrażnieniem i przekrwieniem oczu (charakterystyczne żyłki w oczach; może to być również symptom zapalenia spojówek) lub tzw. zespołem suchego oka, który objawia się pieczeniem, uczuciem suchości gałek ocznych i ciężkich powiek. Najszybszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem są specjalne, nawilżające krople zwane sztucznymi łzami. Przy okazji warto wspomnieć, że jedną z przyczyn suchego oka może być też niedobór kwasów omega 3.

Wracając jednak do zmęczonego wzroku - ulgę mogą też przynieść okłady na oczy. Do kompresów najlepsze są stare, domowe sposoby naszych babć, a więc najpopularniejsze zioła na wzrok - świetlik i rumianek na oko. Wystarczy zaparzyć saszetkę ziołowej herbaty, poczekać aż ostygnie i zastosować okład z rumianku na oczy. Kwadrans wystarczy, by poczuć, jak dużą ulgę przynosi taki ziołowy okład na oczy. Przemywanie oczu rumiankiem lub świetlikiem to nie jedyny sposób na zmęczony narząd wzroku. Równie skuteczne są plasterki zielonego ogórka - pamiętajmy jednak, by go dokładnie umyć przed pokrojeniem.

Dbanie o oczy - dieta, co poprawia wzrok?

Na pogarszający się wzrok receptą jest nie tylko wizyta u lekarza specjalisty, by sprawdzić jaka jest tego przyczyna, lecz również zmiana diety. Dobrze jest jeść dużo - bogatych w karotenoidy i witaminy - żółtych i czerwonych warzyw i owoców, m.in. marchewkę, pomidory, paprykę, śliwki i czerwone winogrona. Jakie witaminy na oczy działają korzystnie? Przede wszystkim witamina A, C i E. Szczególnie ważna jest witamina A - jej niedobór może skutkować tzw. kurzą ślepotą, czyli złym widzeniem po zmierzchu.

Odpowiedź na pytanie, jak poprawić sobie wzrok, jest więc stosunkowo łatwa - codzienna porcja owoców typu morele, wiśnie czy brzoskwinie lub szklanka soku marchwiowego będą doskonałym sposobem. Nie jedynym jednak, bo także luteina poprawia wzrok i dlatego - jeśli zastanawiamy się, jak poprawić wzrok domowymi sposobami - należy wzbogacić o nią codzienny jadłospis. Luteina chroni oczy przed działaniem wolnych rodników. Możemy ją znaleźć w zielonych warzywach liściastych, m.in. w: natce pietruszki, szpinaku, brokułach, cukinii czy - w modnym ostatnio - jarmużu. Luteina na wzrok wpływa tak korzystnie, że nikt nie kwestionuje konieczności jej spożywania.

Na wzrok dobrze też działają cynk i zawarte w rybach kwasy omega 3. W ten pierwszy bogata jest wołowina i nasiona roślin strączkowych, te drugie znajdziemy m.in. w makreli i łososiu.

Ćwiczenia poprawiające wzrok

Kiedy oczy bolą lub po prostu czujemy, że mamy zmęczony wzrok - wykonajmy kilka prostych ćwiczeń, które nie tylko przyniosą ulgę w konkretnej chwili, lecz także korzystnie wpłyną na stan oczu. Jakie to ćwiczenia? Najprostszym jest oderwanie wzroku od komputera i patrzenie raz w dal, raz na coś, co znajduje się blisko. Dzięki temu ćwiczymy układ akomodacyjny oka. Można też zamknąć oczy i wykonać gałkami ocznymi kilka ruchów ósemki. Rozluźni to mięśnie, spowoduje nawilżenie oka.

Na zdrowe oko dobrze robi mruganie - wykonywane regularnie podczas pracy na komputerze pomoże wyeliminować problem suchego oka, oraz tzw. reguła 20-20-6. Co oznaczają te liczby? Co 20 minut na 20 sekund należy oderwać wzrok od komputera i spojrzeć na przedmiot oddalony o 6 metrów. Ćwiczenie to wyjątkowo relaksuje i doskonale wpływa na narząd wzroku.