Jak często powinno się wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe?

Data publikacji: 2023-01-16 11:03:04
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Pojemniki używane do przechowywania soczewek kontaktowych powinny być codziennie czyszczone, a soczewki regularnie wymieniane. Osady białkowe z czyszczenia soczewek mogą gromadzić się na ściankach pojemników, a przeniesione na soczewkę mogą powodować podrażnienia, które mogą prowadzić do poważnych problemów z oczami.

Pojemnik na soczewki posiada najczęściej dwie komory: jedną na prawą soczewkę i jedną na lewą. Zapobiega to pomieszaniu się naszych soczewek (w przypadku, gdy mamy różne wady na obu oczach). Do przechowywania soczewek kontaktowych dostępnych jest kilka rodzajów pojemników, takich jak:

  • Antybakteryjny pojemnik na soczewki - zazwyczaj sprzedawane w zestawach z płynem do soczewek kontaktowych. Przeznaczone do stosowania z miękkimi soczewkami kontaktowymi.
  • Pojemniki na soczewki dostępne w zabawnych wzorach takich jak żabki, piłeczki, świnki czy kwiatki dostępne są w różnych kolorach. Posiadają te same cechy co pojemnik antybakteryjny.
  • Pojemnik antyseptyczny z jonami srebra dla podwójnej ochrony antybakteryjnej. Taki pojemnik dołączany jest przykładowo do płynu SoloCare Aqua firmy Menicon.
  • Pojemnik z krążkiem neutralizującym - przeznaczony do stosowania z płynami oksydacyjnymi zawierającymi nadtlenek wodoru. Zalecany dla osób o wrażliwych oczach lub do dezynfekcji twardych soczewek kontaktowych.

Producenci soczewek kontaktowych dołączają do swoich produktów nowe pojemniki na soczewki, więc jest to dobra okazja do wymiany starego pojemnika na nowy. Mycie pojemnika na soczewki kontaktowe nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale już po kilku dniach powinno stać się częścią Twojej rutyny. Najlepszym sposobem na umycie pojemnika jest płyn do pielęgnacji soczewek, taki jak evO2lution soft lub ReNu Multiplus. Tylko taki płyn może zapewnić optymalne środowisko do przechowywania kontaktów, maksymalnie pozbywa się osadów białkowych i nie pozostawia żadnych cząstek, które mogłyby osadzić się na czystej soczewce. Nie należy myć pojemnika wodą - zwłaszcza z kranu. Taka woda może posiadać kamień, który, niezauważalny dla naszych oczu, pozostanie na soczewce, powodując dyskomfort, a także niebezpieczne dla wzroku zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Po wypłukaniu pojemnika należy pozostawić go do wyschnięcia. Aby ułatwić ten proces, pojemnik należy pozostawić otwarty, aby ewentualne pozostałe krople płynu mogły swobodnie wypłynąć. Mokry lub wilgotny pojemnik nie jest bezpieczny; w takich warunkach łatwo rozwijają się mikroorganizmy szkodliwe dla naszych oczu i soczewek. Zawsze upewnij się, że masz czyste ręce przed dotknięciem pojemnika z soczewkami, ponieważ pomoże to uniknąć zarazków i innych zanieczyszczeń. Wyjątkiem jest pudełko z aktywnymi jonami srebra, które wymaga wilgoci, aby zachować swoje dodatkowe właściwości antybakteryjne.

W celu ochrony przed zanieczyszczeniem zalecamy używanie tylko jednego pojemnika na soczewki kontaktowe w danym czasie. Jeśli to możliwe, przechowuj płyn do soczewek kontaktowych w osobnym, szczelnym pojemniku i używaj czystych rąk, aby odpowiednio umyć i osuszyć dłonie przed dotknięciem pojemnika. Jeśli zabierasz ze sobą pojemnik, rozważ przechowywanie go w torebce strunowej, aby zapobiec uszkodzeniu.