Dlaczego soczewki się przesuwają?

Data publikacji: 2022-11-04 09:22:51
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Niekontrolowana wędrówka soczewki po gałce ocznej niejednokrotnie wiąże się z poczuciem dyskomfortu, a nawet podrażnieniami. Jeśli chcemy, aby nasze soczewki poruszały się prawidłowo względem ruchów oka, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę powoduje zmiany położenia szkieł kontaktowych.

Przyczyny przesuwania się soczewki

Jednym z kluczowych aspektów, które mogą powodować wędrowanie szkła na oku jest jego nieodpowiednie dobranie do wady wzroku. Nie mówimy jednak wyłącznie o wyborze dopasowanej mocy, lecz także średnicy. Przykładowo, jeśli szkło kontaktowe jest zbyt luźne – podczas ruchów gałki ocznej soczewka zmienia swoje położenie i tym samym może powodować podrażnienia, a nawet ból. 

Natomiast zbyt ciasne szkło będzie przemieszczać się wolniej w stosunku do ruchów gałki ocznej i noszone przez długi okres może prowadzić do obrzęku rogówki i niedotlenienia. W konsekwencji, dochodzi do neowaskularyzacji, która jest stanem bardzo niebezpiecznym. Dodatkowo, noszenie zbyt ciasnych soczewek może doprowadzić także do podrażnienia spojówki. 

Co ważne, przesunięta soczewka nie spełnia swojej podstawowej funkcji, jaką jest poprawa jakości widzenia, ponieważ zależy ona od aktualnego umiejscowienia szkła. 

Noszenie bardzo sztywnych soczewek także nierzadko skutkuje przesunięciem soczewki na oku. Jeśli będzie za mało elastyczna, nie będzie odpowiednio współgrać z ruchami gałki ocznej i dopasowywać się do rogówki. Co więcej, krawędzie soczewki o wysokim parametrze sztywności mogą podwijać się na oku i narażać je na uszkodzenia. W celu uniknięcia nadmiernego przesuwania się soczewki w oku najlepiej wybrać szkła u specjalisty i wziąć pod uwagę nie tylko wadę, ale także indywidualną krzywiznę oka.

Jak uniknąć przesuwania się szkieł kontaktowych na oku?

Dobór odpowiednich soczewek jest oczywiście nadrzędny. Podczas wizyty u optometrysty dopasujemy soczewki pod względem mocy, średnicy i promienia krzywizny. Ustalona zostanie także refrakcja oka, czyli załamanie światła. Przede wszystkim jednak odpowiednie soczewki dobrane przez specjalistę będą niewyczuwalne i komfortowe w użyciu. Warto pamiętać także o regularnym stosowaniu kropli nawilżających. W ten sposób zmniejszymy ryzyko przesuszenia soczewki, a co za tym idzie – także jej zaklinowania się pod powieką.