Dlaczego soczewka nie chce się przykleić do oka?

Data publikacji: 2022-11-24 13:02:20
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Niekiedy zdarza się, że mimo prób założenia szkieł kontaktowych, zamiast przylgnąć do powierzchni gałki ocznej zostają one na palcu. W takiej sytuacji warto pochylić się nad poprawnymi technikami zakładania soczewek i sprawdzić, czy aby na pewno wykonujemy je właściwie.

Przyczyny nietrzymania się szła kontaktowego na oku

Jak nietrudno się domyślić, najczęściej za niemożność przylgnięcia soczewki do powierzchni oka odpowiada jej nieodpowiednie zakładanie. Ku przypomnieniu, poprawnie zaaplikowanie soczewki wymaga szerokiego otwarcia oka, by nie zahaczać o powieki. Warto podkreślić, że znaczenie ma także samo ułożenie soczewki na palcu. Jeżeli brzeg szła kontaktowego będzie stykał się z palcem, trudniej będzie także się od niego odklejał, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o przyłożenie soczewki do oka całą jej powierzchnią. Oczywiście palec nie powinien być także mokry, ponieważ w tym przypadku będzie utrudniał „przyklejenie się” soczewki do oka. 

Co jednak, jeśli pamiętamy o wyżej wymienionych aspektach, a mimo to szkła kontaktowe nie chcą przylgnąć do powierzchni oka? Być może jest to znak, że nasze soczewki są źle dobrane i warto skorzystać z pomocy eksperta w tej kwestii. 

Dlaczego szkła kontaktowe wypadają?

Zakładanie soczewek w nieumiejętny sposób to częsta przyczyna wypadania szkła kontaktowego z oka. Nieodpowiednia krzywizna i średnica również mogą stanowić powód nietrzymania się soczewki na oku. Przesuszone oczy to kolejna potencjalna przyczyna tego problemu, dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne nawilżanie, stosując nawilżające krople do oczu, takie jak Avizor Lacrifresh Moisture. Jeśli nie chcemy doprowadzić do problemów z przyleganiem soczewki do oka, zrezygnujmy również z przecierania oczu czy zasypiania z założonymi szkłami kontaktowymi, chyba że ich producent dopuszcza taką możliwość, jak jest w przypadku soczewek Air Optix Night & Day Aqua.

Jak poprawnie aplikować soczewki kontaktowe do oczu?

Na początku zadbajmy o podstawowe aspekty takie jak uprzednie umycie rąk czy odpowiednie oświetlenie. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, czy soczewka nie jest wywinięta na zewnątrz. Jeśli zdarzy się, że będzie, zrezygnuj z jej założenia i zaaplikuj inną, ponieważ odwrócona soczewka może częściej przemieszczać się na oku i powodować podrażnienia. W tym miejscu warto także podkreślić, że konieczne jest sprawdzenie, czy aplikujemy soczewkę prawą czy lewą, ponieważ w przypadku, kiedy mają one dwie różne moce, stanowi to istotną różnicę. 

Przed zaaplikowaniem należy także oczyścić szkło kontaktowe płynem do soczewek. Zakładanie zaczynamy od przytrzymania dolnej powieki za pomocą środkowego palca i podciągnięcia górnej powieki, używając w tym celu drugiej dłoni. Umieszczanie szkła kontaktowego na oku wykonujemy palcem wskazującym tak, aby soczewka przylgnęła równomiernie do oka. Nie zapominajmy także o mruganiu po aplikacji szkła kontaktowego na gałce ocznej, które ułatwi umieszczenie szkła kontaktowego we właściwym miejscu.