Dlaczego nie można nosić soczewek miesięcznych dłużej niż miesiąc?

Data publikacji: 2023-04-24 15:09:45
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Większość osób, które codziennie noszą soczewki kontaktowe, czasami przekracza zalecany przez producenta czas użytkowania. Powody tego mogą być różne, na przykład brak nowego opakowania soczewek, zapomnienie o wymianie w odpowiednim czasie lub przekonanie, że kilkudniowe przedłużenie noszenia soczewek nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze oczy.

Faktem jest, że soczewki kontaktowe powinny zawsze być noszone przez określony czas, który wskazuje producent, i nie powinno się ich używać ani dnia dłużej. Używanie przeterminowanych soczewek może prowadzić do nieostrego widzenia, uczucia dyskomfortu i nawet groźnych infekcji oczu, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bez względu na to, czy używamy soczewek kontaktowych jednodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych, zawsze powinniśmy przestrzegać czasu, jaki wskazuje producent.

Osoby, które noszą lub rozważają noszenie soczewek kontaktowych, często pytają, jak długo można je nosić i dlaczego. Wszystkie soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać swoje właściwości przez określony czas noszenia po wyjęciu z oryginalnego opakowania. Jednodniowe soczewki kontaktowe, takie jak Acuvue 1-Day Oasys, Dailies Total1, Soflens Daily Disposable lub evO2lution one day premium. Takie szkła kontaktowe są cienkie i gładkie, co sprawia, że są komfortowe, ale mniej trwałe niż inne rodzaje soczewek. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by nie zakładać i zdejmować ich wiele razy, ponieważ wymieniamy je na nowe po jednym dniu użytkowania.

Soczewki dwutygodniowe są nieco grubsze niż jednodniowe, aby mogły wytrzymać 14 dni użytkowania, podczas gdy soczewki miesięczne są zwykle najgrubsze i najtrwalsze, co pozwala im przetrwać najdłużej spośród wszystkich rodzajów soczewek. Nasi klienci doceniają komfort soczewek miesięcznych, które przy doskonałych parametrach kosztują mniej niż soczewki jednodniowe. Szczególnie lubiane przez naszych klientów są szkła kontaktowe AirOptix Plus Hydraglyde firmy Alcon, a także Biofinity od CooperVision i evO2lution monthly lenses. To, że miesięczne soczewki są bardziej wytrzymałe od innych jednak nie oznacza, że można je nosić przez okres dłuższy niż wskazany przez producenta, czyli 30 dni. Wszystkie miękkie soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby umożliwiać przepływ tlenu do rogówki za pośrednictwem wbudowanych kanalików. Ten parametr określany jest jako przepuszczalność tlenu. Gdy soczewka przekracza swoją żywotność, kanaliki zużywają się, co prowadzi do pogorszenia dopasowania soczewki, niższej odporności na osady oraz zmniejszenia przepuszczalności tlenu.

Jakie są efekty noszenia soczewek dłużej niż powinniśmy? To co zauważymy na początku, to gorsze dopasowanie soczewek kontaktowych do oka. Te nowe, świeże szkła są na tyle miękkie i elastyczne, że nie czuć ich na oku. Zużyte soczewki ulegają zniekształceniu przez co nie tylko są niewygodne w noszeniu, ale również mogą bardzo szybko przyczynić się do podrażnienia oka, a nawet bólu. Kolejną kwestią jest brud i spowodowane nim niewyraźne widzenie. Nawet na nowych, dopiero wyjętych ze sterylnego opakowania soczewkach zbierają się osady białkowe i inne zanieczyszczenia, które usuwamy codziennie podczas procesu dezynfekcji i pielęgnacji soczewek. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu soczewek płynem do ich pielęgnacji np. evO2lution soft, który usunie zanieczyszczenia i bakterie. Nie istnieje jednak płyn do soczewek, który byłby w stanie usunąć je w 100%. Tym samym, każdego dnia kumulują się niewielkie ilości osadu, który po 14 lub 30 dniach (w zależności od typu soczewek) jest na tyle duży, że może pogarszać widoczność, a tym samym komfort noszenia. Co więcej, brudne soczewki kontaktowe mogą doprowadzić do rozwoju infekcji oczu.

Gdy soczewki kontaktowe przekroczą zalecany czas użytkowania, ich przepuszczalność tlenu ulega zmniejszeniu, co prowadzi do mniejszej ilości tlenu docierającej do oka. Jest to niebezpieczne dla zdrowia oczu, ponieważ rogówka oraz inne części oka potrzebują tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Zużyte soczewki są mniej elastyczne i mniej nawilżone, co sprawia, że są mniej wygodne w noszeniu i bardziej podatne na uszkodzenia. Mniejsza przepuszczalność tlenu może powodować podrażnienie, pieczenie oraz zaczerwienienie oczu. Oprócz tego, im starsze soczewki, tym mniejsza ich elastyczność i większe ryzyko rozerwania się jej, co w niektórych przypadkach wymaga interwencji okulisty, który pomoże w usunięciu wszystkich jej pozostałości.