Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej niż miesiąc?

Data publikacji: 2023-02-23 10:44:50
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Czy kiedykolwiek nosiłeś swoje soczewki kontaktowe nieco dłużej niż powinieneś? Wielu osobom to się zdarzyło. Być może robisz to, aby zaoszczędzić pieniądze. A może masz soczewki miesięczne, ale zakładasz je tylko kilka razy w miesiącu. Myślisz - na pewno po 30 dniach nadal będą wystarczająco dobre, by je jeszcze parę dni nosić, prawda? Albo - co zdarza się najczęściej - po prostu zapomniałeś wymienić soczewki kontaktowe w terminie. Rozumiemy to. Czas płynie tak szybko!

Ważne jest jednak, aby bezsprzecznie przestrzegać harmonogramu noszenia soczewek kontaktowych i nie przekraczać zalecanego okresu. Zbyt długie noszenie soczewek może prowadzić do dyskomfortu, niewyraźnego widzenia i infekcji.

Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej niż miesiąc?

Wszystkie miękkie soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić przepływ wystarczającej ilości tlenu do rogówki, ale kiedy soczewka przekracza swój okres użytkowania, wbudowane kanaliki, które umożliwiają przepływ tlenu, zaczynają się psuć. Krótko mówiąc, kiedy używasz soczewek dłużej, tracą swoje właściwości. Oznacza to, że pogorszeniu ulega dopasowanie, odporność na osady i przepuszczalność tlenu. Możliwe konsekwencje obejmują:

Znasz to uczucie świeżej, czystej pary soczewek kontaktowych? Tak właśnie zaprojektowane są dzisiejsze soczewki – by zapewniały komfort przez cały okres noszenia. Jednakże, gdy soczewki są zużyte, mogą stać się zniekształcone. Stare, zniekształcone soczewki będą niewygodne w noszeniu i mogą szybko doprowadzić do podrażnień i bólu oczu.

Ze względu na swoją delikatną strukturę, soczewka kontaktowa może rozerwać się w dłoni nawet świeżo po otworzeniu blistra. Jednak z czasem są one również bardziej kruche, a co za tym idzie, mogą łatwiej pęknąć. Jeśli zdarzy się to przed założeniem szkieł kontaktowych, masz do czynienia z raczej drobną niedogodnością i wyciągnąć nową soczewkę. Jeśli jednak soczewka rozerwie się w oku, stajesz przed poważniejszym problemem. Musisz usunąć z oka wszystkie kawałki soczewki, które tylko jesteś w stanie bezpiecznie usunąć. Następnie od razu udaj się do specjalisty, aby bezpiecznie usunąć wszelkie pozostałości i zapobiec infekcji.

Dla zachowania zdrowych oczu ważne jest, aby miały wystarczającą ilość tlenu. Przepuszczalność tlenu dla każdej soczewki sukcesywnie maleje wraz z upływem czasu. Po przekroczeniu zalecanego przez producenta czasu noszenia, mikroskopijne struktury soczewki transportujące tlen ulegają rozpadowi, co prowadzi do zaczerwienienia i podrażnienia oczu.

Brud i inne zanieczyszczenia często określane są mianem osadów. Zaczynają się one tworzyć na Twoich soczewkach zaraz po wyjęciu ich ze sterylnego opakowania. Prawidłowe czyszczenie soczewek miesięcznych jest niezbędne, ale nie istnieje taki środek czyszczący, który byłby w stanie usunąć 100% zanieczyszczeń. Kiedy na soczewkach zaczynają tworzyć się osady, widzenie może się pogorszyć, a w końcu zanieczyszczone soczewki mogą stać się siedliskiem dla drobnoustrojów i prowadzić do dyskomfortu i podrażnień, a nawet poważnych infekcji.

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych ignoruje zalecenie, że nie powinni nosić soczewek kontaktowych dłużej niż przez określony przez producenta czas. Konsekwencje noszenia starszych soczewek mogą nie mieć na Ciebie natychmiastowego wpływu, ale należy pamiętać, że każde odstępstwo od zaleceń producenta może spowodować długotrwałe uszkodzenie Twojego wzroku. Nie warto ryzykować noszenia ich nawet przez kilka godzin. Soczewki można wymienić, ale Twoich oczu niestety już nie!