Czy soczewki jednodniowe można nosić dłużej? Ile dni można nosić soczewki?

Data publikacji: 2023-02-23 10:41:25
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Wiele osób, które noszą soczewki kontaktowe na co dzień, czasami nosi je dłużej niż zaleca producent. Może to wynikać z wielu powodów: zapomnienie o zakupie nowej pary soczewek, zapomnienie o wymianie w odpowiednim terminie lub dojście do wniosku, że noszenie soczewek o jeden lub dwa dni dłużej nie będzie miało negatywnych konsekwencji.

Soczewki kontaktowe powinny być noszone w terminie wskazanym przez producenta. Nie wolno przekraczać go nawet o dzień dłużej. Przeterminowane soczewki kontaktowe mogą powodować niewyraźne widzenie, dyskomfort, a nawet niebezpieczne infekcje oczu. Niezależnie od tego, czy nosisz soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne, zawsze przestrzegaj zaleceń producenta.

Soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby zachowywały swoje właściwości od momentu wyjęcia z oryginalnego opakowania przez określony czas noszenia. Jednodniowe soczewki kontaktowe są produktem cienkim i delikatnym, przez co są znacznie mniej trwałe niż soczewki dwutygodniowe czy miesięczne. Zostały zaprojektowane z myślą o tym, że nie muszą wytrzymywać wielokrotnego zakładania i zdejmowania, ponieważ po jednym dniu są wymieniane przez użytkownika na nową parę.

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz po założeniu nowej pary soczewek kontaktowych jest to, jak bardzo są one miękkie i elastyczne. Praktycznie nie czuć ich na oczach. Zużyte soczewki ulegają zniekształceniu, przez co nie tylko są niewygodne w noszeniu, ale również bardzo szybko przyczyniają się do podrażnienia i bólu oczu. Kolejnym problemem są zanieczyszczenia. Każde soczewki zaraz po wyjęciu z oryginalnego opakowania zbierają osady białkowe i inne zanieczyszczenia. Osady te zaczynają się tworzyć na soczewkach zaraz po wyjęciu ich z oryginalnego opakowania. Nie istnieje jednak płyn do soczewek, który byłby w stanie usunąć wszystkie te osady w 100%. W związku z tym każdego dnia gromadzą się niewielkie ilości osadów, które po 14 lub 30 dniach (w zależności od rodzaju soczewek) stają się na tyle duże, że pogarszają widoczność, a tym samym komfort noszenia. Co więcej, zanieczyszczone soczewki kontaktowe mogą prowadzić do rozwoju infekcji oczu, jeśli są noszone zbyt długo bez czyszczenia lub odpowiednio częstej wymiany na świeże.

Przeterminowane soczewki mogą zaszkodzić oku. Dla zdrowia oczu istotne jest, aby rogówka oraz inne części oka miały dostęp do odpowiedniej ilości tlenu. Nowe soczewki mają wysoką zdolność do przepuszczania tlenu) która z czasem maleje, ponieważ kanaliki tlenowe w soczewkach ulegają uszkodzeniu. Gdy przekroczymy zalecany czas noszenia, przepuszczalność tlenu jest już bardzo niska. To z kolei prowadzi do podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia oczu. Im starsze są soczewki, tym są mniej nawilżone, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Nawet nowa soczewka kontaktowa może ulec uszkodzeniu, ale szkła kontaktowe noszone dłużej niż zalecane, pękną jeszcze szybciej niż gdyby były nowe. Jeśli soczewka pęknie na dłoni, można ją łatwo wyrzucić i po prostu wziąć nową parę, ale jeśli pęknie na oku, należy udać się do specjalisty, który może ją prawidłowo usunąć, bo pozostałości po uszkodzonej soczewce mogą powodować poważne konsekwencje, takie jak infekcje lub w skrajnych przypadkach nawet utrata wzroku!

Aby soczewki kontaktowe spełniały swoją funkcję i były bezpieczne dla oczu, muszą być noszone zgodnie z zaleceniami producenta i specjalistów. Dotyczy to zarówno właściwej pielęgnacji (codzienne czyszczenie płynem do pielęgnacji soczewek np. evO2lution soft i przechowywanie w sterylnym opakowaniu), jak i noszenia ich nie dłużej niż jest to zalecane.

Dobrym pomysłem jest zapisanie w kalendarzu daty, w której otworzyłeś nowe opakowanie soczewek. Wygodnym udogodnieniem jest też korzystanie z kalendarza w telefonie. Telefon może Ci przypominać o wymianie soczewek lub zakupie nowych opakowań w odpowiednim czasie. Dzięki zastosowaniu tej metody nie zapomnisz ani o konieczności wymiany soczewek, ani o kupnie nowych opakowań.