- Wstecz
- Soczewki Kontaktowe
-
- Marka
- Soczewki evO2lution
- Soczewki evO2fit
- Soczewki Acuvue
- Soczewki Air Optix
- Soczewki PureVision
- Soczewki Soflens
- Soczewki Miru
- Soczewki Biofinity
- Soczewki Dailies
- Soczewki BioTrue
- Soczewki Total
- Soczewki Freshlook
- Soczewki Clariti
- Soczewki Proclear
- Soczewki Horien
- Soczewki Bioxy
- Soczewki Zeiss
- Soczewki MyDay
- Soczewki Ultra
- Soczewki Biomedics
- Soczewki Live
- Soczewki Precision1
-
-
-
- ZESTAWY STARTOWEBrak dostępnych produktów
- ZESTAWY PROMOCYJNEBrak dostępnych produktów
- SOCZEWKI NA SZTUKIBrak dostępnych produktów
-
-
- Polecamy
-
-
- Płyny do soczewek
-
-
-
- Pojemność
-
-
- Polecamy
-
-
- Zestawy promocyjne
-
-
- Krople i akcesoria
-
-
-
- Krople
-
-
- Akcesoria
-
-
- Akcesoria do soczewek twardych
-
-
- Okulary
-
- Okulary przeciwsłoneczneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- AkcesoriaLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Oprawy korekcyjneLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- Szkła okularoweLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
-
-
- PROGRAM LOJALNOŚCIOWY
- Promocje
- Wyprzedaż
- POLECANE MARKI
Czemu soczewki są lepsze od okularów?
Data publikacji: 2022-12-06 09:31:42
Kategorie: Wszystko o soczewkach
Niewyraźne widzenie jest najczęstszą przyczyną wizyt u okulisty. Wady refrakcji można skorygować poprzez odpowiednio dopasowane okulary lub soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe mają niewątpliwą zaletę w postaci wygody, jednak wiele osób obawia się ich noszenia.
Siatkówka, powłoka wyściełająca tylną część gałki ocznej, odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. Promienie świetlne wpadające do oka są na niej skupiane przez nerw wzrokowy. Mózg odbiera sygnały i interpretuje obraz. Wady wzroku są spowodowane nieprawidłowym ogniskowaniem promieni świetlnych: mogą być one skupione za lub przed siatkówką. Najczęściej występujące wady to krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia), starczowzroczność (prezbiopia) i astygmatyzm.
Krótkowzroczność to wada wzroku spowodowana skupieniem promieni świetlnych przed siatkówką, przez co człowiek gorzej widzi z daleka, a lepiej z bliska. Do korekcji tej wady potrzebne są soczewki rozpraszające, o stałej wysokości dioptrii ze znakiem minus (tzw. minusy).
Nadwzroczność to wada wzroku, w której promienie świetlne są skupione za siatkówką, przez co osoba widzi lepiej na większe odległości, a gorzej z bliska. Stosowanie pewnych rodzajów soczewek, takich jak soczewki plusowe, może skorygować tę wadę. Z wiekiem związana jest również prezbiopia (zwana również starczowzrocznością), która opisuje utratę zdolności ostrego widzenia z bliska.
Astygmatyzm to choroba wzroku, która występuje, gdy rogówka (przezroczystej przedniej osłony oka) lub znajdująca się za nią soczewka jest nieregularna. Powoduje to, że światło załamuje się nieprawidłowo, a obraz jest nieostry. Do korekcji tej wady potrzebne są soczewki cylindryczne.
Wszystkie wymienione wyżej problemy z widzeniem można skorygować za pomocą okularów i soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe są cienkie, przezroczyste i nakładane bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Zapewniają dobrą widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych (nie parują jak okulary), a pole widzenia nie jest ograniczone oprawką. Soczewka porusza się wraz z ruchem gałki ocznej, pozwala więc swobodnie obserwować także to, co znajduje się po bokach. Szkła kontaktowe ułatwiają codzienne życie, zwłaszcza osobom aktywnym i tym z dużymi wadami wzroku. Soczewki sferyczne służą do korekcji krótko- i dalekowzroczności, soczewki toryczne dodatkowo korygują astygmatyzm. Dostępne są również soczewki progresywne, które pozwalają widzieć zarówno daleko, jak i blisko, ponieważ automatycznie dostosowują się do aktualnej odległości obrazu. Osoby, u których wraz z wiekiem pojawiły się problemy z widzeniem z bliska, powinny nosić wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które mogą skorygować prezbiopię, a także pomóc w poprawie ostrości widzenia.
Najpopularniejsze są miękkie hydrożelowe konstrukcje soczewek, ponieważ posiadają wysoką zawartość wody, jednak przez to, że niezbędny dla oka tlen przekazywany jest poprzez wodę – mają niską tlenoprzepuszczalność. Coraz popularniejsze stają się soczewki silikonowo-hydrożelowe. Dodatek silikonu sprawia, że są one sztywniejsze, przez co łatwiej jest je założyć, a sama struktura powoduje, że cechuje je o wiele większa tlenoprzepuszczalność, co minimalizuje ryzyko infekcji i chorób rogówki. Zarówno soczewki hydrożelowe jak i silikonowo-hydrożelowe nie są trudne w użyciu, a ich pielęgnacja za pomocą specjalnych płynów również nie stanowi problemu. Do wyboru jest kilka rodzajów soczewek, które różnią się sposobem ich noszenia.
Wyróżniamy między innymi soczewki:
- dwutygodniowe
- miesięczne
- kwartalne
- roczne
- jednodniowe (te nie wymagają pielęgnacji, bo codziennie przed snem po prostu je wyrzucamy, a rano zakładamy nową parę)
Aby kupić soczewki kontaktowe, można udać się do salonu optycznego, apteki lub w sklepie internetowym, gdzie często można znaleźć atrakcyjne ceny, nie rezygnując z najwyższej jakości produktu. Wcześniej jednak powinieneś skonsultować się z okulistą lub optometrystą. Zbada on Twoją ostrość widzenia, a także stan spojówki i rogówki. Przeprowadzi także wywiad na temat rodzaju wykonywanej pracy i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli badanie nie wykaże przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, dobierze odpowiednią moc, średnicę i krzywiznę. Pomoże Ci również założyć pierwszą parę soczewek, jeśli nie jesteś pewien, jak zrobić to samodzielnie.