Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Co zrobić, gdy soczewka wejdzie pod powiekę?

Data publikacji: 2022-11-23 13:38:34
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Zapewne każdy, kto chociaż raz musiał uporać się ze zwiniętą soczewką pod powieką, zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie było to przyjemnym doświadczeniem. Niemniej jednak kiedy już przytrafi nam się taka sytuacja, możemy zastosować kilka sposobów, aby wyjąć szkło kontaktowe spod powieki.

Jak wyjąć soczewkę, która utknęła pod powieką?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest skrupulatne umycie rąk. Ludzkie oko jest niezwykle wrażliwym narządem, dlatego bez wcześniejszego przygotowania nie należy podejmować prób wyciągnięcia soczewki, by nie narazić się na ryzyko infekcji. 

Następnie należy dotknąć dolnej powieki palcem wskazującym, przesunąć ją lekko w dół i próbować wyjąć szkło kontaktowe czubkiem palca. Pomocne może okazać się także zakropienie oka nawilżającymi kroplami, gdyż to właśnie przesuszenie soczewki często powoduje jej utkwienie. 

Warto także wiedzieć, co zrobić, gdy soczewka wejdzie pod górną powieką lub pod dolną. W pierwszym przypadku należy spojrzeć ku dołowi, a w drugim – zamknąć powiekę i wykonywać ruchy gałki ocznej ku górze.

Czy jednak szkło kontaktowe może zwinąć się tak głęboko pod powieką, że znajdzie się w tylnej części oka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości – jest to po prostu niemożliwe ze względu na budowę ludzkiego oka. Wszystko za sprawą cienkiej błony, która niejako spaja jego powierzchnię z wewnętrzną częścią i w ten sposób stanowi barierę dla podwiniętej soczewki. 

Nie oznacza to jednak, że zablokowane szkło kontaktowe zawsze jesteśmy w stanie wyjąć samodzielnie. W przypadku, kiedy nie uda nam się tego zrobić, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. 

Jak zapobiegać?

Jednym z powodów utknięcia soczewki pod powieką jest jej przesuszenie. Warto więc dbać o staranną pielęgnację i stosować krople nawilżające. Inną przyczyną może być niewłaściwie dobrana krzywizna soczewki. Z zaklinowanym szkłem kontaktowym możemy spotkać się także poprzez odpowiednie użytkowanie, dlatego tak ważnym jest, aby czynić to zgodnie z instrukcją. Wystrzegaj się także zasypiania z założonymi soczewkami, chyba że szkła są do tego dostosowane, jak jest np. w przypadku soczewek Air Optix Night & Day Aqua.

Kiedy już jednak zetkniemy się z podwiniętą soczewką, należy pamiętać, że jeśli jest to soczewka jednodniowa, po jej ściągnięciu nie możemy jej założyć po raz drugi. Przeciwnie w przypadku szkieł kontaktowych przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Po uprzednim oczyszczeniu soczewki, należy ją zdezynfekować płynem wielofunkcyjnym, takim jak evO2soft. Następnie powinniśmy włożyć ją do specjalnego pojemnika wypełnionego płynem wielofunkcyjnym i odczekać kilka minut. Dopiero tak przygotowane soczewki nadają się do ponownego użycia.