Co znaczą i jak czytać oznaczenia na soczewkach?

Data publikacji: 2022-12-06 09:16:57
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Zakup soczewek po raz pierwszy może być trudny. Na opakowaniach zazwyczaj stosowane są skróty i oznaczenia, które niedoświadczonego użytkownika mogą sprawiać o zawrót głowy. Znajomość tych oznaczeń z pewnością pomoże kupującemu podjąć decyzję.

Co znaczą i jak czytać oznaczenia na soczewkach?

Na każdym zbiorczym opakowaniu soczewek kontaktowych, oprócz nazwy i logo producenta, znajdują się podstawowe informacje o jego zawartości - uwodnienia (procentowej zawartości wody w soczewkach) oraz przepuszczalności tlenu do rogówki (wyrażanej w jednostce Dk/t). Opakowania soczewek kontaktowych ponadto zawierają skróty:

  • D/DIA – średnica soczewki, mierzona w milimetrach
  • PWR – moc soczewki, mierzona w dioptriach
  • BC – krzywizna bazowa, tzw. krzywizna soczewki

Są to najbardziej podstawowe cechy soczewek kontaktowych, które mówią nam, czy dany produkt jest odpowiedni zarówno do korekcji naszej wady wzroku, jak i do kształtu oka. Moc soczewki mierzona jest w dioptriach, która mówi nam o naszej konkretnej wadzie. Soczewki kontaktowe o mocach ujemnych przeznaczone są dla osób krótkowzrocznych, a dodatnie dla osób dalekowzrocznych. Zakres mocy zależy od danego produktu i zazwyczaj jest dość szeroki. Przykładowo, w soczewkach Acuvue Oasys zakres ten wynosi od -12,00 D do +8,00 D, natomiast w soczewkach miesięcznych evO2lution monthly lenses od -13,00 D do +6,00 D. Istnieją również soczewki o znacznie większym zakresie, jak np. Proclear (od -20,00 D do +20,00 D). Pamiętajmy, że czasem dla tej samej wady moc okularów i szkieł kontaktowych może być różna. Krzywizna i średnica soczewki pozwalają nam określić, czy dany kształt całkowicie pokryje rogówkę i będzie do niej prawidłowo przylegał. Właściwy dobór parametrów wskazuje również na komfort podczas użytkowania. Prawidłowo dopasowana soczewka kontaktowa to taka, która nie tylko koryguje wadę wzroku, ale również delikatnie układa się na oku, nie podrażniając jego powierzchni i powinna być praktycznie niewyczuwalna. Krzywizna podstawy (BC) i średnica soczewki (D/DIA) to dwa podstawowe czynniki, które decydują o tym prawidłowym dopasowaniu.

Soczewki kontaktowe posiadają również parametry związane z astygmatyzmem, m.in:

  • CYL – cylinder, jednostka stosowana do oznaczenia mocy astygmatyzmu soczewki
  • AXIS – oś astygmatyzmu

Cylinder jest zawsze ujemny, podawany w dioptriach. Oś natomiast dobrana jest do kształtu rogówki. Powyższe dwa skróty można znaleźć jedynie na opakowaniach soczewek torycznych.

 

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe posiadają także dodatkowy skrót ADD, który oznacza współczynnik dodatku do widzenia z bliska (addycję). Przedstawia się go w dioptriach lub w słowach opisujących moc.

Producenci stosują jeszcze dwa dodatkowe skróty, które pojawiają się na każdym opakowaniu.

  1. EXP – data ważności
  2. LOT – numer partii

Data ważności i numer partii to ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie soczewek kontaktowych. Przeterminowane produkty mogą być niebezpieczne dla oka, powodując podrażnienia lub stany zapalne. Z kolei numer partii jest przydatny podczas reklamowania produktu.

Znajomość cech znajdujących się na opakowaniach soczewek kontaktowych jest niezbędna. Pomoże nam to wybrać model dostosowany do naszych potrzeb, zapewniający zarówno komfort, jak i poprawę widzenia.