Co się stanie, jeśli nie zdejmę soczewek na noc i w nich zasnę?

Data publikacji: 2022-12-07 13:01:12
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Spanie w soczewkach kontaktowych jest czymś, czego należy unikać. Zalecenia to jedno, a życie potrafi spłatać figla. Dlatego nawet osobom bardzo pilnującym zasad stosowania szkieł, może darzyć się nieplanowana drzemka. W przypadku wielkiego zmęczenia drzemka czasem trwa całą noc.

Co wtedy zrobić? Czy to koniec świata? Nic podobnego. Wyjaśniamy, co wówczas należy zrobić i dlaczego takich sytuacji trzeba unikać. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są konsekwencje spania w soczewkach.

Co się stanie, jeśli nie zdejmę soczewek na noc i w nich zasnę?

Co zrobić po przebudzeniu?

Pierwszą czynnością powinno być ściągnięcie soczewek z oczu. Ważne jest to, by zrobić to spokojne, soczewki mogą bowiem być przesuszone, przez co bardziej przylegają do oka. Jeśli szkła nie chcą zejść – nie panikuj! Rozwiązaniem mogą być krople nawilżające. Zaaplikuj je do oczu i odczekaj chwilę. Jeżeli po zdjęciu soczewki pojawi się zaczerwienienie lub podrażnienie, w którym będą widoczne popękane naczynka, szkła zastąp okularami na kilka dni.

Jeśli po przespaniu kilku/kilkunastu godzin w soczewkach wystąpi silne łzawienie oczu, ból lub pieczenie, trzeba udać się do lekarza.

Konsekwencje spania w soczewkach kontaktowych

Lista nie jest długa, ale niektóre następstwa są bardzo uciążliwe lub wręcz narażają pacjenta na utratę wzroku.

Niedotlenienie

Tlen przedostaje się do oka poprzez dyfuzję. Jest on niezbędny to tego, by narząd wzroku mógł prawidłowo funkcjonować. W przypadku okularów problem niedotlenienia nie istnieje, nosząc soczewki, trzeba mieć się na baczności. Kilkugodzinna drzemka w szkłach ogranicza dostęp tlenu do komórek rogówki (tej części oka, która jest przykryta soczewką), co może doprowadzić do jej obrzęku.

W takich sytuacjach zdarza się też ogólne pogorszenie stanu rogówki z jej owrzodzeniem włącznie. Jest ono nazywane stanem zapalnym przedniej błony oka. To poważna dolegliwość, która zaniedbana może doprowadzić do innych groźnych infekcji, a w efekcie nawet do utraty wzroku.

Reakcje alergiczne

Każde zanieczyszczenie może wywołać reakcję alergiczną. Zanieczyszczenia znajdujące się na wewnętrznej powierzchni soczewki, wywołują objawy, takie jak swędzenie, obrzęk i nacieki na rogówce. Typową reakcją alergiczną narządu wzroku jest zapalenie spojówek.

Uchronić przed tym może przestrzeganie zasad higieny i właśnie unikanie zasypiania w soczewkach. Szkła regularnie wymieniane nie powinny wywoływać wyżej wymienionych objawów. Jeśli Twoje oczy mają tendencję do uczuleń, rozważ stosowanie soczewek jednodniowych. Ich użycie eliminuje kwestię osadów białkowych i konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Infekcje

Co prawda stany zapalne oka nie są częstą dolegliwością, ale kiedy już się pojawią, potrafią uprzykrzyć życie. Infekcje są zwykle skutkiem zakażenia drobnoustrojami lub uszkodzenia nabłonka rogówki. Spanie w soczewkach może więc bardzo mocno przyczynić się do zainicjowania tych procesów. Na soczewkach odkładają się przecież osady białkowe, które nie tylko uczulają, ale też są doskonałą pożywką dla bakterii.

Objawami infekcji może być zarówno zaczerwienienie, jak i światłowstręt oraz uczucie, jakby w oku znajdowało się ciało obce. Jeżeli objawy nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą.

WAŻNE!

W trakcie infekcji oka nie zakładaj soczewek! Na tę okoliczność warto mieć przygotowane okulary.

Chemiczne uszkodzenie rogówki

Chemiczne uszkodzenie (zwane inaczej reakcją toksyczną rogówki) jest spowodowane działaniem płynu do soczewek. Od razu zaznaczmy jednak, że nie sam płyn jest problemem. Jego składniki wchodzą w reakcje z białkowymi osadami i mogą doprowadzić do chemicznych uszkodzeń. Sytuacja ta zdarza się niezmiernie rzadko, ale regularne zasypianie w soczewkach może zwiększyć ryzyko.