Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

10 rzeczy, których powinieneś się wystrzegać, jeśli nosisz jednodniowe szkła

Data publikacji: 2022-03-17 11:55:20
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Wiele osób na całym świecie nosi jednodniowe soczewki kontaktowe. Te zyskujące na popularności szkła nie wymagają pielęgnacji, jak to ma miejsce w przypadku soczewek miesięcznych. Każdego dnia zakładasz nową parę, co sprawia, że jednodniowe szkła są wygodne i komfortowe. 

 

Pomimo wielu zalet, nadal musisz pamiętać o pewnych kwestiach, by nie uszkodzić swojego wzroku. Przeczytasz o nich poniżej.

1. Nie dotykaj szkieł kontaktowych brudnymi dłońmi

Przed dotknięciem swojej soczewki, pamiętaj, by umyć dokładnie swoje dłonie wodą z mydłem. Dotykając szkieł brudnymi palcami, przenosisz na nie bakterie, co może prowadzić do infekcji. Do osuszenia dłoni użyj najlepiej jednorazowego, papierowego ręcznika i upewnij się, że na Twoich palcach nie pozostały żadne pozostałości papieru.

Producenci soczewek, starają się sprawić, by proces aplikacji był jak najprostszy. Jednodniowe szkła evO2lution one day premium oraz Miru UpSide dzięki innowacyjnej  technologii SmartTouch™umieszczone są w specjalnie zaprojektowanym blistrze, dzięki któremu po otwarciu są zawsze ustawione zewnętrzną stroną do góry. Oznacza to łatwiejsze, szybsze i bardziej higieniczne zakładanie, ponieważ nie musimy dotykać wewnętrznej strony soczewki i niepotrzebnie narażać jej na zanieczyszczenie.

2. Nie wystawiaj swoich szkieł na kontakt z wodą

Woda z każdego źródła – z kranu, basenu, czy jeziora może wpływać na kształt Twojej soczewki i powodować mikrorysy na Twojej rogówce. Dodatkowo, woda może zawierać bakterie, które mogą odpłacić się infekcjami oka i przyczynić się do tymczasowej, a nawet trwałej utraty wzroku.

 

Pływanie w soczewkach w basenie jest stanowczo odradzane. Mimo, iż wiele bakterii zostaje zabitych przez chlor, jego dopuszczalne stężenie nie usunie ich wszystkich. Dodatkowo, mogą pojawić się problemy, jeżeli soczewka będzie miała styczność z chlorowaną wodą. Najczęstsze to podrażnienie oczu i trudność ze zdjęciem soczewki z oka.

Jeśli musisz wejść do wody w soczewkach, pamiętaj o noszeniu gogli pływackich. Jeśli jednak, twoje oczy i soczewki zostaną wystawione na działanie wody, wyrzuć szkła i użyj nowej pary. Chlor i inne chemikalia używane do uzdatniania wody w basenie trwale uszkadzają szkła. 

 

3. Nie używaj ponownie jednodniowych szkieł kontaktowych

Jednodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone są do wyrzucenia po każdym użyciu, a osoby, które używają ich ponownie mogą poważnie zaszkodzić swoim oczom. Jednodniowe szkła są cieńsze, bardziej delikatne i nie utrzymują uwodnienia tak dobrze jak soczewki miesięczne.

 

Osoby, które próbują przedłużyć żywotność jednodniowych szkieł kontaktowych, czyszcząc je płynem do pielęgnacji soczewek i używając ich przez parę dni ryzykują infekcją oczu i innymi niebezpiecznymi dla wzroku dolegliwościami. Dzieje się tak, bo płyn do pielęgnacji nie jest przeznaczony do soczewek jednodniowych i nie tylko jest nieefektywny, a wręcz uszkadza strukturę soczewki, powodując nawet możliwość rozpadnięcia się soczewki na gałce ocznej. Takie ryzyko z pewnością nie jest warte paru złotych, zaoszczędzonych w ten sposób.

4. Nie używaj upuszczonej soczewki kontaktowej

Jedną z zalet jednodniowych szkieł kontaktowych jest to, że są tańsze od szkieł miesięcznych (w przeliczeniu na jedną soczewkę). Jeśli upuścisz soczewkę do zlewu lub na podłogę, nie próbuj jej nawet zakładać. Zasada pięciu sekund tutaj nie obowiązuje.

 

5. Nie wkładaj soczewek kontaktowych do ust

Brzmi zabawnie i nieprawdopodobnie? Nie uwierzylibyście jak wiele osób to robi. Jeśli nie wolno używać soczewki kontaktowej upuszczonej na podłogę, to tym bardziej nie śliń jej, w celu nawilżenia… Jama ustna to prawdziwe zbiorowisko bakterii.

 

Dlatego też zawsze należy pamiętać o zapasowej parze szkieł kontaktowych, by zawsze móc założyć świeżą parę. 

 

6. Nie śpij w szkłach kontaktowych

Jednorazowe soczewki kontaktowe nie są przeznaczone do spania w nich. Śpiąc w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone, możesz doprowadzić do zaczerwienień i podrażnień gałek ocznych, a nawet zapalenia rogówki. 

 

7. Nie wkładaj soczewek przed poranną toaletą

Unikaj wkładania swoich szkieł kontaktowych przed porannym prysznicem lub myciem twarzy, bo ryzykujesz, że Twoje soczewki będą miały kontakt z wodą, a co za tym idzie z bakteriami, znajdującymi się w niej. Zaleca się także, by nie wkładać szkieł kontaktowych przed suszeniem i stylizacją włosów, zwłaszcza jeśli używasz lakieru do włosów lub innych aerozoli, jak np. suchy szampon, ponieważ te produkty mogą uszkodzić soczewki. Dodatkowo, lakier do włosów może pokryć powierzchnię szkieł, nie tylko podrażniając Twoje oczy, ale także tworząc powłokę, przez którą nie będziesz wyraźnie widzieć.

 

8. Nie wkładaj szkieł kontaktowych po nałożeniu makijażu

Włóż swoje soczewki kontaktowe przed nałożeniem makijażu, ponieważ każde pozostałości po kosmetykach, które mogą pozostać na dłoniach, takie jak tusz, mogą łatwo przedostać się na soczewkę. Podczas wykonywania makijażu oczu kredką lub eyelinerem trzeba zachować odpowiednią odległość od wewnętrznych krawędzi powiek. Kredki powinny być na tyle twarde, aby się nie rozmazały i nie dostały do oka. Natomiast tusz do rzęs należy nakładać tuż powyżej ich nasady. 

 

9. Nie zakładaj szkieł kontaktowych, jeśli Twoje oczy są podrażnione

Jeśli Twoje oczy są podrażnione, odczuwasz ból lub zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienia, zrezygnuj z soczewek kontaktowych. Daj swoim oczom odpocząć. Warto też skorzystać z kropli do oczu jak np. Avizor Lacrifresh Moisture, które tworzą powłokę ochronną na rogówce, zapewniając ochronę i komfort. 

 

Jeśli problemy ze wzrokiem nie ustąpią, koniecznie umów się na wizytę do specjalisty. Bagatelizowanie niepokojących objawów może prowadzić do tymczasowej lub trwałej utraty wzroku.

 

10. Nie pocieraj oczu

Jeśli Twoje oczy aż proszą się o potarcie, to nie ważne jak bardzo Was to korci – nie powinniście tego robić! Nie da się oczywiście tego całkowicie wyeliminować. Trzemy oczy w trakcie demakijażu, gdy doskwiera alergia lub siedzimy zbyt długo przed ekranem komputera. Nasze oczy pracują na wysokich obrotach. Najprostszą metodą radzenia sobie z pieczeniem oczu jest regularne używanie kropli nawilżających. Wiele z nich przynosi natychmiastowe ukojenie, eliminując uczucie dyskomfortu na jakiś czas. Warto sięgać w szczególności po preparaty zawierające hialuronian sodu, występujący w naturalnych łzach (z tego powodu takie krople nazywane są sztucznymi łzami). W naszym sklepie internetowym znajdują się produkty pomocne w przypadku piekących oczu. Wśród nich dostępne są m.in. nawilżające krople do oczu i płyny do soczewek kontaktowych o specjalnie dostosowanym składzie.