
- -10,00 zł
Data publikacji: 2022-12-07 12:57:57
Kategorie: Wszystko o soczewkach
W ostatnich latach soczewki kontaktowe umocniły swoją pozycję na rynku korekcji wad wzroku. To doskonała alternatywa dla okularów, które są nieporęczne, ograniczają pole widzenia i stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniom. Soczewki umożliwiają wykonywanie wielu czynności, które w okularach są problematyczne lub wręcz zabronione. Mowa tu choćby o uprawianiu niektórych sportów.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że również w przypadku soczewek mamy do czynienia z pewnymi ograniczeniami. W jakich przypadkach warto zdjąć szkła kontaktowe? Przygotowaliśmy garść informacji na ten temat.
Poniżej podajemy listę największych grzechów użytkowników szkieł kontaktowych.
Nie powinno się tego robić. Jest bowiem duża szansa na to, że woda dostanie się do oczu i zniszczy szkła bądź je uszkodzi. Jeśli korzystasz z soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych – zdejmij je przed kąpielą. W przypadku stosowania szkieł jednodniowych kąpiel jest dozwolona pod warunkiem, że jak tylko wyjdziesz spod prysznica, wyrzucisz je i założysz nowe.
Pływanie w morzu, jeziorze lub na basenie jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż kąpiel w teoretycznie czystej wodzie. Wystawiasz się wówczas na działanie bakterii, które mogą dostać się do oczu i spowodować infekcję. Jeżeli w takich sytuacjach możesz obyć się bez soczewek, zdejmij je na czas aktywności w wodzie. Jeśli zaś Twoja wada jest na tyle duża, że nie poradzisz sobie bez szkieł, załóż na chwilę soczewki jednorazowe i wyrzuć je, kiedy skończysz pływać.
Pamiętaj, że jeśli wejdziesz do wody w soczewkach dwutygodniowych lub miesięcznych, będą nadawały się tylko do kosza. Mikro drobinki znajdujące się w wodzie z łatwością porysują powłokę szkieł, uniemożliwiając ich dalsze użytkowanie. Zabrudzenia mogą również doprowadzić do powstania osadu, który nie tylko stwarza ryzyko wystąpienia infekcji, ale też pogarsza jakość widzenia.
Zwolennicy chodzenia do sauny w soczewkach podają argument, że zakropienie oczu przed wejściem wystarczy, by uniknąć ich przesuszenia. To jednak nie do końca prawda. W saunie panuje bowiem wysoka temperatura, a na niekorzyść soczewek działa również czas, jaki przebywamy w zamknięciu. Szkła kontaktowe wykonane są z materiału, który w takich warunkach i tak ulegnie wysuszeniu, a przez to noszenie soczewek będzie niekomfortowe, a czasem wręcz bolesne.
Przez suchość soczewka bardziej przylega do powierzchni rogówki. Z tego powodu zdjęcie szkła może być trudniejsze niż zwykle.
Te argumenty pokazują, że o ile noszenie soczewek w saunie nie jest zabronione, o tyle lepiej po prostu tego unikać. Jeżeli już pójdziesz do sauny w soczewkach, zdejmij je z oka zaraz po wyjściu i wyrzuć. W tym przypadku wydaje się rozsądne stosowanie szkieł jednodniowych.
Pogorszenie stanu wzroku zdarza się w ciąży dość często. Wskutek tego kobieta może zdecydować się na używanie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. W kontekście tego, czy do porodu można podejść w soczewkach, zdania są podzielone. Opinie specjalistów nie dają jednoznacznej odpowiedzi, lepiej jednak ze szkieł zrezygnować. Dlaczego? Oto uzasadnienie:
W trakcie porodu siłami natury dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz do ograniczenia wydzielania łez. Z tego powodu pacjenta może odczuwać dyskomfort, spowodowany podrażnieniem oka. Nie jest to niebezpieczne, ale z uwagi na to, że poród sam w sobie jest obciążający dla organizmu, dodatkowe dolegliwości są niewskazane. Jeśli więc spodziewasz się dziecka, skonsultuj tę kwestię ze specjalistą.
W przypadku cesarskiego cięcia sprawa jest dużo prostsza. Jak przy każdym zabiegu operacyjnym, tak i tu konieczne jest usunięcie wszelkich ciał obcych, a tym właśnie są soczewki kontaktowe.
Odpowiedź brzmi nie! Zawsze staraj się zdjąć szkła przed zaśnięciem. Zagrożeniem są tu bakterie i osady lipidowe, które nagromadziły się na soczewce w ciągu dnia.
Nie wolno tego robić. Należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących maksymalnego czasu użytkowania danej soczewki. W innym wypadku może dojść do niedotlenienia powierzchni oka, czego następstwem są uciążliwe bądź groźne dla wzroku infekcje.
Absolutnie nie można nosić soczewek, gdy w obrębie oka występują jakiekolwiek stany zapalne. Zawsze należy mieć w pogotowiu awaryjne okulary, które będzie można użyć w takiej sytuacji.