Popularne mity dotyczące soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2017-04-10 13:21:55
Kategorie: Ogólna

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które funkcjonuje na rynku od niemalże dwóch dekad. Wciąż jednak krążą nieprawdziwe mity o soczewkach, przez które wiele osób nie decyduje się na ich zakup. Oto najpopularniejsze z nich.

MIT: Soczewki zapewniają gorsze widzenie niż okulary

Wręcz przeciwnie. Bardzo często osoby noszące soczewki kontaktowe widzą lepiej niż gdy nosiły okulary. Wynika to z faktu, iż soczewki korygują istniejącą wadę już na poziomie oka, a dzięki temu, iż przylegają do rogówki, poruszają się wraz z gałką oczną, co zapewnia większe pole widzenia.

MIT: Soczewki wysuszają oczy

Obecnie soczewki wykonuje się z materiałów hydrożelowo-silikonowych, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami tleno-przepuszczalnymi. Ponadto stosuje się również nowoczesne technologie, które minimalizują wysychanie oka i zapewniają wielogodzinny komfort noszenia soczewek.

MIT: Zakładanie soczewek jest bolesne

Niemalże każda osoba, który rozpoczyna noszenie soczewek kontaktowych, odczuwa lęk przed dotknięciem gałki ocznej. Jednak w praktyce okazuje się, iż do czynności tej można się szybko przyzwyczaić i jest ona całkowicie bezbolesna. W przypadku jakichkolwiek obaw, warto jednak poprosić specjalistę o pomoc w założeniu soczewek po raz pierwszy.

MIT: Pielęgnacja soczewek jest czasochłonna

W rzeczywistości, pielęgnacja soczewek dwutygodniowychsoczewek miesięcznych sprowadza się wyłącznie do wyciągnięcia soczewek, przemycia ich specjalnym płynem i umieszczenia w przeznaczonym do tego celu pojemniczku. Z kolei w przypadku soczewek jednodniowych, po ich zdjęciu należy jej po prostu wyrzucić, a kolejnego dnia założyć nową parę.

MIT: Soczewek nie mogą nosić osoby z astygmatyzmem

Dla osób z astygmatyzmem stworzono specjalne soczewki toryczne, które są równie komfortowe w noszeniu jak standardowe soczewki sferyczne.