Uwodnienie soczewek kontaktowych - jakie ma znaczenie?

Data publikacji: 2020-02-18 12:48:45
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe mają kilka parametrów, wpływających na ich właściwości i komfort noszenia. Dziś wyjaśniamy, czym jest uwodnienie soczewek i od czego zależy.


Co to jest uwodnienie soczewek?

Uwodnienie to jeden z podstawowych parametrów soczewek kontaktowych. Jest to zawartość wody w materiale, z którego została wykonana soczewka, a dokładniej mówiąc procent masy soczewki, który występuje w stanie uwodnionym. Najwyższą zawartość wody mają soczewki hydrożelowe - najczęściej przekracza ona 50%, a niekiedy może wynosić nawet więcej niż 70% - tak jest w przypadku soczewek jednodniowych Biotrue. Z kolei soczewki silikonowo-hydrożelowe ze względu na dodatek silikonu mają nieco niższe uwodnienie. Przykładowo popularne soczewki całodobowe Air Optix Night&Day Aqua mają tylko 24% wody z tego względu, że konieczne było zastosowanie specjalnego materiału przepuszczającego dużo tlenu.


Na co wpływa uwodnienie soczewek?

Jakie znaczenie ma uwodnienie soczewek? Przede wszystkim soczewki hydrożelowe o dużej zawartości wody są bardziej miękkie i delikatniejsze, a co za tym idzie, mniej wyczuwalne podczas noszenia. Z tego powodu będą odpowiednie dla osób o wrażliwych oczach oraz alergików, którzy nie tolerują nieco sztywniejszych soczewek z silikonem. Ponadto dobrze uwodnione szkła długo utrzymują nawilżenie, dzięki czemu nie są podatne na szybkie wysychanie.

Jeszcze do niedawna wyższa zawartość wody w soczewkach oznaczała większy przepływ tlenu (cząsteczka wody zawiera przecież tlen). Jednak z chwilą wynalezienia soczewek z przepuszczającego tlen materiału silikonowo-hydrożelowego, znaczenie uwodnienia w tym kontekście zmalało - nowe soczewki z dodatkiem silikonu dużo lepiej transmitują tlen do rogówki niż nawet bardzo wysoko uwodnionych szkieł z hydrożelu.


Soczewki o najwyższym uwodnieniu

Informacja na temat zawartości wody w soczewkach kontaktowych powinna znajdować się na opakowaniu. W naszym sklepie internetowym podana jest również w opisie każdego produktu. Poniżej przedstawiamy, które z soczewek dostępnych w kontaktowe.pl mają najwyższy poziom uwodnienia.

 1. Biotrue (Bausch+Lomb) - 78%
  Soczewki jednodniowe o bardzo wysokim uwodnieniu. Są biokompatybilne z oczami i mają zdolność zatrzymywania wody na swojej powierzchni. Dostępne również w wersji multifokalnej (na prezbiopię).

 2. Dailies AquaComfort Plus (Alcon) - 69%
  Soczewki jednodniowe ze specjalnymi składnikami nawilżającymi, aktywowanymi w trakcie noszenia. Dostępne również w wersji Toric (na astygmatyzm) i Multifocal (na prezbiopię).

  FreshLook One Day i FreshLook Illuminate (Alcon) - 69%
  Kosmetyczne soczewki jednodniowe. Pierwsze z nich pozwalają zmienić barwę tęczówki, natomiast drugie optycznie powiększają oczy.

 3. SofLens 66 Toric (Bausch+Lomb) - 66%
  Soczewki miesięczne przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Bezpieczne, odporne na wysychanie i osadzanie się zanieczyszczeń.

 4. Proclear (CooperVision) - 62%
  Rodzina soczewek: miesięcznych (Proclear, Proclear Multifocal, Proclear Multifocal XR, Proclear Multifocal Toric), rocznych (Proclear Sphere, Proclear Sphere RX, Proclear Tailor-Made Toric) i jednodniowych (o nieznacznie niższym uwodnieniu 60%: Proclear 1 day i Proclear 1 day multifocal).

 5. SofLens 59 i SofLens daily disposable (Bausch+Lomb) - 59%
  Bardzo popularne i cenione przez naszych klientów soczewki. Pierwsze z nich mają miesięczną częstotliwość wymiany, a drugie są jednodniowe.

 6. evO2lution one day - 58%
  Wygodne jednodniowe soczewki hydrożelowe dostępne w korzystnej cenie. Dodatkowo zostały wyposażone w filtr UV.

  1-Day Acuvue Moist (Johnson & Johnson) - 58%
  Jednodniowe soczewki kontaktowe z technologią nawilżającą Lacreon i filtrem UV. Dostępne również 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism i 1-Day Acuvue Moist Multifocal.

  Eyeye Bioxy Daily (Barnaux) - 58%
  Jednodniowe soczewki o sferycznym kształcie, gwarantującym wyraźny i stabilny obraz. Delikatny materiał hydrożelowy zapewnia komfort.