Światłoczułe soczewki kontaktowe - jak działają?

Data publikacji: 2020-01-21 09:53:20
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Od niedawna w Polsce dostępny jest zupełnie nowy produkt - światłoczułe soczewki kontaktowe od Acuvue. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają i jakie korzyści wynikają z ich stosowania.


Co to są soczewki światłoczułe?

Światłoczułe soczewki to nic innego jak soczewki kontaktowe do korekcji wzroku, ale wzbogacone o technologię filtrującą światło. Acuvue Oasys with Transitions to pierwszy tego typu produkt, który wprowadziła na rynek firma Johnson & Johnson. Są to szkła dwutygodniowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym. Zastosowana w nich technologia Light Intelligent Technology™ polega na tym, że soczewki zmieniają stopień zaciemnienia w zależności od panującego w danym momencie natężenia światła. Prestiżowy amerykański magazyn “Time” ogłosił produkt jako jedną z największych innowacji 2018 roku. Natomiast od roku 2019 soczewki te można kupić także w Polsce. Obecnie dostępne są jedynie w wersji sferycznej, a więc korygującej krótkowzroczność bądź nadwzroczność. 


Jak działają soczewki światłoczułe?

Soczewki Acuvue Oasys with Transitions powstały na bazie materiału silikonowo-hydrożelowego znanego z popularnych soczewek 14-dniowych Acuvue Oasys. Różnica jest taka, że zostały wyposażone w cząsteczki fotochromowe, które ułatwiają naszym oczom dostosowanie się do zmiennych warunków oświetlenia. Działają one nieustannie - niezależnie od tego, czy przebywamy na zewnątrz czy w pomieszczeniu. Gdy cząsteczki te zostają wystawione na działanie promieni UV lub światła niebieskiego (HEV), ich struktura zmienia się w taki sposób, aby mogły absorbować światło widzialne. Powoduje to szybkie, ale płynne zaciemnienie soczewki, dzięki czemu do oka wpada mniejsza ilość światła. Natomiast gdy UV i HEV przestają oddziaływać na soczewkę, większość cząsteczek fotochromowych powraca do stanu pierwotnego, powodując natychmiastowe rozjaśnienie się materiału. 


Zalety noszenia soczewek światłoczułych

Noszenie soczewek światłoczułych przynosi wiele korzyści. Sprawiają, że nie drażni nas ostre słońce, a więc nie musimy się chronić przed efektem “oślepienia”, mrużąc oczy lub zasłaniając je ręką (według zapewnień producenta oczy o 49% szybciej dostosowują się do zmiennych warunków oświetlenia). Takie soczewki znakomicie sprawdzają się również podczas prowadzenia pojazdów - zarówno w dzień (nie razi nas słońce), jak i w nocy (nie oślepiają nas reflektory nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów). Oczywiście zaciemnienie się szkieł w trakcie jazdy nie ma żadnego negatywnego wpływu na widoczność. Soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Transitions polecane są też osobom często korzystającym z ekranu komputera lub smartfona, ponieważ absorbują światło niebieskie, emitowane przez te urządzenia. Warto dodać, że w dzień soczewki zapewniają naszym oczom dodatkową ochronę przed promieniami UVA i UVB, a po zmroku redukują odblaski i efekt halo. 

Innowacyjne soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Transitions dostępne są teraz w sklepie kontaktowe.pl w super cenie. Zachęcamy do skorzystania z oferty!