Jakie soczewki nosi astygmatyk?

Data publikacji: 2021-02-24 11:29:49
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Astygmatyzm to dość częsta wada wzroku, której skutkiem jest niewyraźne widzenie z różnych odległości. Jaki rodzaj soczewek kontaktowych powinna nosić osoba cierpiąca na astygmatyzm?


Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (niezborność) jest wadą wzroku, która najczęściej polega na zniekształceniu rogówki (astygmatyzm rogówkowy) albo rzadziej soczewki oka (astygmatyzm soczewkowy). Gałka oczna jest wtedy niesymetryczna, przez co promienie światła, które wpadają do oka i odpowiadają za powstanie obrazu, załamują się w nieprawidłowy sposób. W normalnej sytuacji promienie te powinny ogniskować się w jednym punkcie na siatkówce. U osoby z astygmatyzmem skupiają się jednak w dwóch różnych punktach, przez co obraz jest rozmyty. Astygmatyzm powoduje problemy z widzeniem z różnych odległości. Oprócz tego towarzyszą mu dodatkowe objawy, w tym ból i pieczenie oczu, nadmierne łzawienie, bóle głowy i problemy z koncentracją.


Jakie soczewki na astygmatyzm?

Jeśli specjalista stwierdzi astygmatyzm, na pewno zaleci stosowanie okularów lub soczewek. Do korekcji tej wady przeznaczone są soczewki kontaktowe toryczne (nazwa wzięła się od torusa, czyli kształtu przypominającego przeciętego wzdłuż obwarzanka). Ich konstrukcja wyróżnia się zróżnicowaną grubością w obrębie jednej soczewki. Soczewki na astygmatyzm mają dodatkowe parametry, takie jak moc cylindra (związana z głębokością astygmatyzmu) i (określająca ustawienie cylindra). Astygmatyzm często występuje w parze z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, ale na szczęście soczewki toryczne mogą też mieć moce sferyczne (ujemne lub dodatnie). W przypadku astygmatyków bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie soczewek na oku, dlatego powinny zawierać systemy stabilizujące zapobiegające rotacji.


Przykładowe soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Astygmatyzm jest brany pod uwagę przez wszystkie najważniejsze firmy produkujące szkła kontaktowe. Chociaż oferta soczewek torycznych prezentuje się nieco skromniej niż sferycznych, to nadal mamy do wyboru szeroki wachlarz produktów. Soczewki toryczne dostępne są we wszystkich najważniejszych rodzajach jeśli chodzi o czas noszenia (miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe). Oczywiście mamy też możliwość wyboru między soczewkami hydrożelowymi a silikonowo-hydrożelowymi. Popularne soczewki toryczne w naszym sklepie internetowym to:

  • evO2lution monthly lenses for Astigmatism - nowy produkt w ofercie naszego sklepu. Marka evO2lution jest doskonale znana naszym klientom, a od teraz z jej soczewek mogą też korzystać osoby z astygmatyzmem. Są to toryczne soczewki miesięczne o najlepszym stosunku ceny do jakości i jednym z najwyższych parametrów przepuszczalności tlenu. Soczewki te można wypróbować, zamawiając zestaw startowy, który zawiera 2 soczewki, mały płyn wielofunkcyjny i pojemniczek.

  • Acuvue Oasys for Astigmatism - toryczna odmiana najpopularniejszych soczewek w naszym sklepie. Są to dwutygodniowe szkła kontaktowe, które zapewniają poprawne widzenie, komfort użytkowania, a nawet wspomagają ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W ofercie marki znajdują się też soczewki jednodniowe na astygmatyzm Acuvue Oasys 1-Day for Astigmatism i 1-Day Acuvue Moist.

  • Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism - miesięczne soczewki toryczne z formułą nawilżającą HydraGlyde Moisture Matrix, która znacznie podnosi komfort noszenia.

  • Dailies AquaComfort Plus Toric - miękkie jednodniowe soczewki na astygmatyzm z materiału hydrożelowego o bardzo wysokim uwodnieniu, wynoszącym aż 69%, wzbogacone o trzyskładnikowy system nawilżający.

  • PureVision 2 for Astigmatism - miesięczne soczewki toryczne o bardzo cienkiej konstrukcji, wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego. Można je nosić nie tylko w trybie dziennym, ale również ciągłym, czyli bez zdejmowania na noc (oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą).

  • Biofinity toric - soczewki miesięczne na astygmatyzm z materiału silikonowo-hydrożelowego o bardzo dobrej przepuszczalności tlenu. Ich właściwości również pozwalają na noszenie w trybie ciągłym (po uzgodnieniu ze specjalistą). W sprzedaży jest też wersja o poszerzonym zakresie parametrów - Biofinity XR toric.