Krople nawilżające – na ratunek „suchym” oczom

Data publikacji: 2017-04-10 13:21:15
Kategorie: Ogólna

Wielu użytkowników miękkich soczewek kontaktowych uskarża się na uczucie dyskomfortu związanego z ich noszeniem. Większość z nich opisuje to jako odczuwanie suchości bądź piasku pod powiekami. Jest to jedna z głównych przyczyn porzucania soczewek kontaktowych. Jednak jest na to rada. Wystarczy zacząć używać kropli nawilżających, przez niektórych zwanych „sztucznymi łzami”, które nawilżają oko, likwidując uczucie suchości. Warto jednak zastanowić się nad wyborem kropli do oczu, które nie tylko nawilżą oko ale i będą dla niego bezpieczne.

Preparaty te są zalecane przez specjalistów do uzupełnienia niedoboru naturalnych łez. Przy wyborze preparatu powinniśmy sprawdzić czy może on być stosowany podczas noszenia soczewek, gdyż niektóre z nich mogą powodować uszkodzenia soczewek lub efekt zamglonego widzenia.

Zadaniem kropli nawilżających jest poprawienie lubrykacji i nawilżenia oka oraz uzupełnienie braku naturalnych łez. Aby spełniać to zadanie zawierają one składniki nawilżające i poprawiające lepkość, bufory i konserwanty, które eliminują mikroorganizmy.

Można wybrać krople ze specjalnym systemem dozującym ABAK lub COMOD. Mikrofiltry ABAK oraz pompy COMOD zapobiegają kontaktowi roztworu z powietrzem, dzięki czemu krople pozostają sterylne . Poza tym trwałość takich kropli jest dłuższa, dwa do trzech miesięcy.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie kropli w jednorazowych pojemniczkach.

Głównymi składnikami kropli nawilżających są: substancje nawilżające (które chronią i lubrykują powierzchnię oka oraz przynoszą ulgę w podrażnieniu i suchości), składniki podnoszące lepkość (często są to jednocześnie składniki nawilżające), bufory (których zadaniem jest utrzymanie fizjologicznego pH) i elektrolity.

Przy wyborze kropli należy kierować się trzema zasadami:

  1. unikać, jeśli to możliwe, kropli zawierających konserwanty, zwłaszcza gdy stosujemy je często

  2. wybierać krople, które można stosować przy noszeniu soczewek

  3. sprawdzać czy składniki kropli faktycznie nawilżają oko