Wspieramy Wyprawę na 100-lecie Niepodległości Polski

Data publikacji: 2018-05-16 14:03:38
Kategorie: Ogólna

123 lata – tyle zajęła Polsce kręta, wyboista i przepełniona cierpieniem droga ku niepodległości. Ile zaś zajmie polskiej wyprawie wspinaczka na niezdobyty dotąd szczyt Karakorum, drugiego najwyższego pasma górskiego na świecie, Yawash Sar II? W tym roku obchodzimy 100-lecie Niepodległości Polski, rocznicę upamiętniającą kres lat zmagań i wyrzeczeń. Wyprawa górska organizowana przez Polski Klub Alpejski ma za zadanie tę rocznicę uczcić i przypieczętować. 9 uczestników, 25 dni ekspedycji i najprawdopodobniej 6178 m nad poziomem morza do zdobycia. Te suche dane i cel przyświecający wyprawie może już niedługo zamienić się w polską drogę na dziewiczy szczyt Yawash Sar II. Jeśli wszystko się powiedzie, ekspedycja nazwie swoją drogę na cześć polskiej niepodległości.

Zdjęcie przedstawia pasmo górskie Karakorum.

Zdobyć niezdobyte, znaleźć drogę, której nie ma

Yawash Sar II to niezdobyty dotąd szczyt pasma górskiego Karakorum znajdującego się w centralnej Azji, u styku trzech granic: Pakistanu, Indii i Chin. Mieści się w okolicach Shimshal (3100 m n.p.m.), najwyżej położonej miejscowości w rejonie Hunza. Okolice góry są jak do tej pory nieznane i nieopisane w żadnych materiałach. Dolina rzeki Hunza jest zaś nieskażona przemysłem i turystyką, niedostępna dla mas. Drogę ku szczytowi Yawash Sar II po raz pierwszy ma wyznaczyć polska wyprawa w składzie: BOGUSŁAW MAGREL (kierownik), KARIM HAYAT (doradca), MONIKA SZŁAWIENIEC-RECZUCH, ANNA MIGDAŁ, DAWID PLEWCZYŃSKi, WIKTOR JURASZ, PAWEŁ KUŁAGA, TOMASZ HEŁKA, SŁAWOMIR WIKTOR organizowana przez Polski Klub Alpejski.

Zdjęcie przedstawia łańcuch górski Karakorum.

Ekspedycji towarzyszy kontaktowe.pl

Wyprawa rozpocznie się 18 maja 2018 roku i zakończy 12 czerwca 2018 roku, po 25 dniach. Czy uda jej się wytyczyć polską drogę na szczyt wzorem naszych przodków wspinających się ku miejscu położonemu ponad górami, lecz pod palcem wędrującym po mapie? Uczestnikom wyprawy towarzyszyć będą z pewnością nie tylko ekwipunek i chęć dotarcia do celu, lecz także wszystkie polskie serca. Także i my gorąco dopingujemy naszą polską wyprawę i wspieramy ich wysiłki. Bo czym powinna być uczczona rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jak nie zdobyciem kolejnego szczytu, który dotąd wydawał się nieosiągalny?

Powiązane artykuły