Soczewki miesięczne - co trzeba wiedzieć?

Data publikacji: 2020-08-19 11:42:16
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki o miesięcznym trybie wymiany to rozwiązanie, które jest najczęściej wybierane przez osoby noszące szkła kontaktowe. Jakie są ich zalety i co należy wiedzieć o ich użytkowaniu?


Zalety soczewek miesięcznych

Zaletą wszystkich typów soczewek kontaktowych jest możliwość skutecznej korekcji wzroku połączona z wygodą użytkowania. Soczewki miesięczne mają jednak szereg innych zalet, które sprawiają, że pacjenci tak chętnie po nie sięgają. Jedną z nich jest duża dostępność, chociażby pod względem marek, mocy, właściwości itd. Ich koszt użytkowania jest dużo niższy w porównaniu z soczewkami jednodniowymi (wliczając w to płyn pielęgnacyjny i pojemniczek do przechowywania). Miesięczne soczewki kontaktowe występują we wszystkich wersjach jeśli chodzi o wady wzroku, do których są przeznaczone (sferyczne, toryczne i multifokalne). Co więcej, soczewki miesięczne dostępne są też w wersji kolorowej - na krótkowzroczność lub dalekowzroczność lub po prostu jako “zerówki” zmieniające kolor oczu.


Ile można nosić soczewki miesięczne?

Miesięczne soczewki kontaktowe, jak mówi sama nazwa, przeznaczone są do noszenia maksymalnie przez 30 dni. Przez taki czas soczewka będzie dobrze korygować daną wadę wzroku, a także zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas noszenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy soczewka ulegnie uszkodzeniu przed upływem miesiąca - wtedy należy ją wymienić od razu. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą używać soczewek dłużej jeśli przez miesiąc nie nosili ich codziennie. Takie myślenie jest niestety błędne - liczy się zawsze 30 dni od momentu otwarcia blistra z soczewką. Przekroczenie tego czasu może wiązać się np. z uczuciem dyskomfortu lub wystąpieniem podrażnień, ponieważ z czasem materiał soczewki zużywa się i traci swoje właściwości.


Soczewki miesięczne dzień i noc

Większość soczewek miesięcznych przeznaczonych jest do noszenia w trybie dziennym, a więc wymagającym codziennego zdejmowania i czyszczenia pod koniec dnia. Istnieją jednak soczewki miesięczne całodobowe, które mają specjalne właściwości, pozwalające nosić je dzień i noc. Dostępne są np. szkła kontaktowe Air Optix Aqua Night & Day, które mają najwyższy poziom transmisji tlenu, dzięki czemu zasypianie w nich nie będzie wiązało się z żadnymi problemami. Spanie dopuszczane jest też w innych soczewkach miesięcznych np. Biofinity i PureVision.


Które soczewki miesięczne wybrać?

Soczewki kontaktowe muszą być dobrane przez okulistę lub optometrystę podczas badania wzroku. Soczewki, które wybierzemy powinny odpowiadać parametrom podanym przez specjalistę. Oprócz tego przed zakupem należy też zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak uwodnienie, przepuszczalność tlenu czy rodzaj materiału (dostępne są 2 rodzaje: miękki hydrożelowy lub nowocześniejszy, ale nieco sztywniejszy silikonowo-hydrożelowy). Popularne marki oferujące soczewki miesięczne to m.in. evO2lution, SofLens, PureVision, Air OptixBiofinity i Miru. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem soczewek miesięcznych, stworzonym w oparciu o ich popularność wśród klientów naszego sklepu internetowego.