Jakie soczewki nosi krótkowidz?

Data publikacji: 2020-08-06 10:32:19
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Krótkowzroczność to bardzo powszechnie występująca wada wzroku, powodująca nieostre widzenie z dalszych odległości. Jakie soczewki kontaktowe powinien nosić krótkowidz?


Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (zwana również miopią) to jedna z wad refrakcji, polegająca na nieprawidłowym załamywaniu się promieni świetlnych w oku. U krótkowidza obraz powstaje przed siatkówką, podczas gdy u osób bez wady wzroku powstaje idealnie na siatkówce. Najczęstszym powodem jest zbyt długa gałka oczna lub zbyt duża moc układu optycznego. Co w praktyce oznacza bycie krótkowidzem? Obiekty oddalone od nas widzimy niewyraźnie, natomiast w przypadku przedmiotów oglądanych z bliska ostrość jest prawidłowa. Krótkowzroczność możemy podzielić ze względu na stopnień zaawansowania na niską (do –3,0 D), średnią (od –3,0 D do –6,0 D) i wysoką (od –6,0 D).


Jakie soczewki na krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, którą można w łatwy sposób skorygować. Najczęściej wykorzystuje się do tego okulary z soczewkami wklęsłymi (rozpraszającymi). Tego typu szkła okularowe są cienkie w części centralnej, a grubsze na brzegach. Coraz więcej osób decyduje się jednak na soczewki kontaktowe, które są właściwie niewyczuwalne i nie ograniczają naszej swobody podczas wielu codziennych czynności (w pracy, w szkole, podczas uprawiania sportu itd.). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych o różnym trybie wymiany i przystosowanych do różnych wad refrakcji. Krótkowzroczność (podobnie jak nadwzroczność) koryguje się najpopularniejszym typem szkieł, a mianowicie soczewkami sferycznymi. Krótkowidz musi wybrać soczewki sferyczne o ujemnych mocach (tzw. "minusy"). Pamiętajmy jednak, aby nie dobierać soczewek samodzielnie. Korzystanie z tej metody korekcji wzroku wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą (okulistą lub optometrystą) i przeprowadzenia przez niego badania wzroku.


Przykładowe soczewki kontaktowe dla krótkowidzów

W sklepie kontaktowe.pl wybór soczewek dla krótkowidzów jest bardzo duży. W naszej ofercie mamy wyłącznie oryginalne szkła kontaktowe od wielu popularnych i sprawdzonych producentów. Dostępne są soczewki o różnym czasie noszenia - od jednodniowych poprzez dwutygodniowe, miesięczne, aż po kwartalne, a nawet roczne. Poniżej przedstawiamy wybrane produkty:

  • evO2lution monthly lenses - komfortowe soczewki miesięczne z materiału silikonowo-hydrożelowego o bardzo wysokiej przepuszczalności tlenu do rogówki i optymalnej zawartości wody.
  • evO2lution one day - wyjątkowo miękkie hydrożelowe soczewki jednodniowe z filtrem UV, które łatwo dopasowują się do oka i zapewniają nawilżenie na dobrym poziomie.
  • Soflens 59 - popularne, a do tego tanie soczewki miesięczne z hydrożelu o wysokim poziomie uwodnienia 59%, wyprodukowane przez firmę Bausch&Lomb.
  • ACUVUE OASYS - najpopularniejsze na rynku soczewki koncernu Johnson & Johnson o częstotliwości wymiany wynoszącej 14 dni. Od niedawna dostępne są też dwutygodniowe soczewki światłoczułe ACUVUE OASYS with Transitions, które przystosowują się do panującego w danym momencie oświetlenia.
  • Air Optix plus HydraGlyde - silikonowo-hydrożelowe soczewki miesięczne firmy Alcon z technologią HydraGlyde Moisture Matrix, która zapewnia długotrwałe nawilżenie.
  • Live - nowoczesne, dobrze uwodnione i wyposażone w filtr UV soczewki jednodniowe od CooperVision, polecane w szczególności osobom młodym i aktywnym.