Płyn do soczewek - który wybrać i jak używać?

Data publikacji: 2020-11-12 15:38:16
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Pielęgnacja to bardzo ważny element prawidłowego korzystania z soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku. Jakie są rodzaje płynów do soczewek, czym się różnią i jaki najlepiej wybrać?


Czym czyścić soczewki?

Każda osoba nosząca soczewki kontaktowe z pewnością wie, że nie wolno ich czyścić zwykłą wodą. Do tego nadaje się tylko specjalny płyn do soczewek, który wyeliminuje wszelkiego rodzaju bakterie i zanieczyszczenia, zapewniając nam bezpieczne i komfortowe korzystanie z tej metody korekcji wzroku. Obecnie wybór płynów do soczewek kontaktowych jest naprawdę duży. Aby się o tym przekonać, wystarczy chociażby przejrzeć ofertę naszego sklepu internetowego, gdzie dostępnych jest aż kilkanaście różnych marek.


Płyny do soczewek - rodzaje

W sprzedaży są zarówno płyny do soczewek miękkich, jak i płyny do soczewek twardych. Dlatego przed zakupem musimy się upewnić, czy dany preparat na pewno nadaje się do noszonych przez nasz soczewek. Dziś zajmiemy się płynami do soczewek miękkich, czyli tych, które są używane zdecydowanie częściej. Można je podzielić na 2 podstawowe typy:

  • płyny wielofunkcyjne (all in one) - ten rodzaj wybierany jest najchętniej. I chyba nie ma się co dziwić - jest to rozwiązanie najwygodniejsze, ponieważ jeden preparat spełnia jednocześnie kilka zadań, takich jak czyszczenie, płukanie, dezynfekcja, nawilżanie i przechowywanie soczewek. Płyn wielofunkcyjny daje zatem możliwość kompleksowej pielęgnacji szkieł bez konieczności użycia dodatkowych środków. Po wyczyszczeniu soczewek (oczywiście zgodnie z instrukcją na opakowaniu preparatu), wystarczy umieścić je w pojemniczku wypełnionym świeżą porcją płynu wielofunkcyjnego i pozostawić na jakiś czas, najlepiej na całą noc.
  • płyny oksydacyjne - płyny, których działanie oparte jest na roztworze nadtlenku wodoru o stężeniu 3%, czyli po prostu wodzie utlenionej. Świetnie usuwają osady białkowe i dezynfekują. Ich zaletą jest brak konserwantów, dzięki czemu będą bezpieczne dla alergików i osób o wrażliwych oczach. W systemach oksydacyjnych po wyczyszczeniu soczewek wymagana jest neutralizacja nadtlenku wodoru za pomocą specjalnych tabletek lub pojemniczka z dyskiem neutralizującym (akcesoria te dołączone są do płynów).


Jaki płyn wielofunkcyjny wybrać?

Płyny wielofunkcyjne oferują praktycznie wszyscy znani producenci soczewek kontaktowych. Ich działanie jest bardzo zbliżone, chociaż mogą występować pewne różnice jeśli chodzi o właściwości. Przykładowe płyny wielofunkcyjne dostępne w naszym sklepie to:


Jaki płyn oksydacyjny wybrać?

Spory wybór mamy również wtedy, gdy decydujemy się na pielęgnację naszych soczewek z użyciem systemów oksydacyjnych. Przykładowe płyny oksydacyjne dostępne w naszym sklepie to:


Inne produkty do pielęgnacji soczewek

Oprócz tradycyjnych płynów dostępne są także dodatkowe rozwiązania wspomagające pielęgnację soczewek kontaktowych:

  • Avizor lacrifresh cleaning - krople czyszczące i nawilżające do soczewek, niewymagające zdejmowania szkieł
  • Piiloset CL Daily Cleaner - preparat do czyszczenia soczewek w formie żelu
  • Avizor Saline - roztwór soli fizjologicznej do płukania i nawilżania soczewek.