Czy soczewki kontaktowe chronią oczy przed promieniami UV?

Data publikacji: 2020-05-12 11:53:01
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Z pewnością wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ultrafiolet jest w nadmiarze szkodliwy dla naszego organizmu. I nie chodzi tutaj tylko o wpływ promieni na skórę - promieniowanie ultrafioletowe jest niekorzystne również dla narządu wzroku. Czy soczewki kontaktowe mogą nas przed nim ochronić?


Co to są promienie ultrafioletowe?

Promieniowanie ultrafioletowe (zwane po prostu ultrafioletem) to promieniowanie elektromagnetyczne, którego źródłem jest przede wszystkim Słońce. Dla człowieka jest niewidzialne gołym okiem, a jego długość fali wynosi od 10 do 400 nanometrów. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na 3 zakresy o różnych długościach: UVA, UVB i UVC. Promienie UVC są w całości blokowane przez warstwę ozonową atmosfery, która częściowo pochłania również UVB. Oznacza to, że do Ziemi przedostaje się przede wszystkim promieniowanie UVA oraz w mniejszych ilościach UVB.


Wpływ promieni UV na zdrowie

Jeśli wystawimy nasz organizm na zbyt dużą dawkę promieniowania ultrafioletowego, może to mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Powoduje ono nie tylko szybsze starzenie się skóry, lecz także oparzenia, a czasami nawet choroby nowotworowe (szczególnie czerniaka). Na nadmierną ilość promieni słonecznych bardzo wrażliwe są również nasze oczy, które w takiej sytuacji najczęściej są zaczerwienione, pieką, szczypią i łzawią. Mogą też pojawić się poważniejsze dolegliwości, takie jak zapalenie spojówek, skrzydlik (narośl na spojówce), zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma (zmętnienie soczewki). O skutkach promieniowania ultrafioletowego myślimy szczególnie latem, kiedy chronimy naszą skórę i oczy (wychodząc na słońce smarujemy się wtedy kosmetykami z filtrem i zakładamy okulary przeciwsłoneczne). Pamiętajmy jednak, że promieniowanie UV występuje nie tylko w okresie wakacyjnym, ale przez cały rok.


Soczewki kontaktowe z filtrem UV

Najlepszym sposobem na ochronę oczu przed promieniami UV jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych, które posiadają soczewki z filtrem UV400. Od niedawna filtr UV zaczęli wykorzystywać też niektórzy producenci soczewek kontaktowych. Osoby korzystające z tej metody korekcji wzroku mogą zatem liczyć na dodatkową ochronę oczu, oczywiście jeśli wybiorą odpowiedni produkt. Pamiętajmy jednak, że soczewka nie przykrywa całej powierzchni oka, a więc nie rezygnujmy z noszenia okularów przeciwsłonecznych - potraktujmy szkła kontaktowe z filtrem UV jako wspomaganie tego sposobu ochrony wzroku, a nie jego substytut.


Które soczewki kontaktowe mają filtr UV?

W naszym sklepie internetowym dostępnych jest wiele soczewek kontaktowych z filtrem UV:

 • Acuvue
  Firma Johnson & Johnson (marka Acuvue) wyposażyła wszystkie swoje soczewki kontaktowe w filtr UV - obecny jest zarówno w soczewkach dwutygodniowych Acuvue Oasys (w tym nowych światłoczułych szkłach Acuvue Oasys with Transitions), jak i jednodniowych Acuvue Moist, Acuvue TruEye i Acuvue Oasys 1-Day.
 • BioTrue ONEday
  Jednodniowe soczewki Bausch&Lomb o uwodnieniu 78%, biokompatybilne z oczami.
 • evO2lution one day
  Wygodne i ekonomiczne soczewki jednodniowe z materiału hydrożelowego.
 • evO2fit 
  Wyjątkowo cienkie i miękkie soczewki miesięczne o asferycznej konstrukcji.
 • Contact Day 30 Compatic
  Miesięczne soczewki kontaktowe z technologią BioLens od niemieckiej firmy Zeiss.
 • clariti
  Rodzina soczewek silikonowo-hydrożelowych, dostępne są szkła miesięczne clariti elite i jednodniowe clariti 1 day.
 • MyDay
  Jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe firmy CooperVision o wysokim poziomie uwodnienia.
 • Live
  Ekonomiczne soczewki jednodniowe od CooperVision o bardzo dobrych właściwościach.