Oksydacyjne płyny do soczewek - jak działają?

Data publikacji: 2020-05-28 11:35:53
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Osoby noszące soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku muszą korzystać ze specjalnych środków do ich pielęgnacji. Oprócz popularnych płynów wielofunkcyjnych na rynku dostępne są również płyny oksydacyjne. Na czym polega ich działanie?


Płyny do soczewek - wielofunkcyjne czy oksydacyjne?

Soczewki kontaktowe do użytku wielorazowego (a więc dwutygodniowe, miesięczne, itd.) wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad pielęgnacji. Noszenie soczewek w trybie dziennym związane jest z koniecznością ich codziennego czyszczenia. Nie można robić tego zwykłą wodą - przeznaczone są do tego specjalne preparaty, które usuwają zabrudzenia i bakterie z powierzchni szkieł. Używając odpowiednich środków nasze soczewki będą dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane, co bezpośrednio przekłada się na wyższe bezpieczeństwo i komfort noszenia.

Spośród preparatów do pielęgnacji soczewek kontaktowych zdecydowanie najpopularniejsze są płyny wielofunkcyjne. Wynika to z tego, że są proste w użyciu i służą do wielu zadań jednocześnie, czyli do płukania, czyszczenia, dezynfekcji, nawilżania i przechowywania szkieł. Niektórzy sięgają jednak po płyny oksydacyjne, które różnią się składem i sposobem użycia od płynów wielofunkcyjnych. Ich działanie oparte jest na nadtlenku wodoru.


Jak działa płyn oksydacyjny do soczewek?

Głównym składnikiem oksydacyjnych płynów do soczewek jest roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3%. Taki roztwór to nic innego jak woda utleniona, którą znamy z różnych zastosowań medycznych, przede wszystkim jako środek odkażający do przemywania ran. Płyn oksydacyjny wykazuje bardzo wysoką skuteczność w oczyszczaniu soczewek kontaktowych z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz ich dezynfekcji. Ma także inną ważną zaletę - w przeciwieństwie do wielu płynów wielofunkcyjnych nie zawiera konserwantów, a więc mogą z niego korzystać osoby o wrażliwych oczach oraz alergicy.

Stosując płyn oksydacyjny należy jednak zachować szczególne środki ostrożności, aby nie narazić naszych oczu na kontakt z wodą utlenioną. Po wyczyszczeniu soczewek nadtlenek wodoru musi zostać całkowicie zneutralizowany. Dlatego właśnie soczewki przed założeniem należy przechować przez pewien czas (ściśle określony przez producenta) wyłącznie w specjalnym pojemniczku, dołączonym do opakowania. Takie pojemniczki różnią się od tradycyjnych, ponieważ zawierają specjalne dyski neutralizujące, które zamieniają płyn w roztwór soli fizjologicznej, całkowicie bezpieczny dla oczu. W niektórych produktach proces ten odbywa się za pomocą tabletek neutralizujących. Przed użyciem tego typu preparatu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją.


Płyny oksydacyjne do soczewek w naszym sklepie

W naszym sklepie internetowym mamy szeroki wybór środków do czyszczenia soczewek kontaktowych. Wśród nich są również płyny oksydacyjne:

  • Ever Clean - płyn hiszpańskiej firmy Avizor, który nadaje się do wszystkich soczewek kontaktowych (miękkich i twardych). Pojemnik i tabletki neutralizujące w komplecie.
  • AOSept Plus with HydraGlyde - płyn oksydacyjny firmy Alcon do soczewek miękkich i twardych. Wzbogacony o formułę HydraGlyde Moisture Matrix, która zapewnia optymalne nawilżenie.
  • EasySept - nowy produkt znanej firmy Bausch+Lomb - płyn oksydacyjny przeznaczony do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych (w tym silikonowo-hydrożelowych).
  • Wöhlk Peroxid - oksydacyjny płyn do czyszczenia i dezynfekcji miękkich soczewek kontaktowych. Oprócz pojemniczka zawiera tabletki niezbędne do neutralizacji.
  • Eyeye MonoSept - płyn oksydacyjny holenderskiej firmy Barnaux, przeznaczony zarówno do soczewek miękkich, jak i twardych.