Co to jest prezbiopia?

Data publikacji: 2019-05-08 11:08:26
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Prezbiopia jest wadą refrakcji, która pojawia się najczęściej u osób po 40. roku życia. Objawia się głównie niewyraźnym widzeniem z bliskich odległości. Wadę można łatwo skorygować za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych.


Na czym polega prezbiopia?

Prezbiopia to dość często występująca wada wzroku. Nazywana jest również starczowzrocznością, ponieważ jej występowanie ściśle wiąże się ze starzeniem organizmu. Soczewka oka wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna, przez co traci swoją zdolność akomodacji. Na skutek tego u osób po 40-45. roku życia zaczynają pojawiać się trudności w przystosowaniu się do patrzenia z różnych odległości. 

Starczowzroczność najczęściej objawia się nieostrym widzeniem z bliska. Osoby z tą wadą często żartują, że potrzebują dłuższych rąk, aby móc przeczytać książkę lub gazetę. Muszą bowiem maksymalnie oddalić oglądany przedmiot w celu polepszenia ostrości. Oprócz “syndromu krótkiej ręki” prezbiopii towarzyszą problemy z czytaniem przy słabym świetle, a często także zmęczenie oczu i bóle głowy.

Jak radzić sobie ze starczowzrocznością?

Po zaobserwowaniu u siebie wymienionych wyżej objawów, niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Okulista lub optometrysta zdiagnozuje wadę za pomocą specjalnych przyrządów i doradzi pacjentowi najlepszą metodę korekcji wzroku. Prawdopodobnie będą to okulary progresywne lub multifokalne soczewki kontaktowe. Wśród osób zmagających się z prezbiopią najczęściej wybieranym rozwiązaniem są szkła okularowe. Jednak ze względu na wygodę użytkowania, to soczewki zdobywają coraz więcej zwolenników. 

Soczewki multifokalne (zwane czasami progresywnymi) mają koncentryczną budowę, co oznacza, że centrum służy do widzenia bliskiego, a peryferia do dalekiego. Dzięki temu powstający na siatkówce obraz jest wyraźny, zarówno w odległościach bliskich, pośrednich, jak i dalekich. Niewątpliwą zaletą takich soczewek jest również to, że poruszają się wraz z okiem. Sprawia to, że pacjent nie musi przechylać głowy, aby popatrzeć w wybranym kierunku.

Jakie soczewki wybrać?

Soczewki dla prezbiopów są powszechnie dostępne na rynku. Są to najczęściej szkła o miesięcznym lub jednodniowym trybie wymiany. Przykładowe soczewki multifokalne, które można kupić w naszym sklepie to:

  • Miru 1month Multifocal – soczewki miesięczne japońskiej firmy Menicon. Wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego najwyższej jakości. Technologia Dual Balanced Design ułatwia dopasowanie się soczewki do oka pacjenta.
  • 1-Day Acuvue Moist Multifocal – soczewki jednodniowe znanego producenta - firmy Johnson & Johnson. Wysoki poziom uwodnienia oraz technologia nawilżania LACREON gwarantują długotrwały komfort.
  • Air Optix Aqua Multifocal – miesięczne soczewki kontaktowe firmy Alcon wyprodukowane z oddychającego materiału silikonowo-hydrożelowego. Wyposażone zostały w innowacyjny system nawilżający AQUA.

Zachęcamy także do zapoznania się z rankingiem soczewek multifokalnych, które cieszą się największą popularnością wśród klientów naszego sklepu.