Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Soczewki kontaktowe czy okulary?

Data publikacji: 2019-06-04 14:01:24
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Kiedy nasz wzrok wymaga korekcji, często zastanawiamy się co będzie dla nas lepsze - soczewki kontaktowe czy okulary. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. 


Zalety soczewek kontaktowych

Pomimo tego, że okulary wciąż pozostają najpopularniejszym sposobem korekcji wzroku, soczewki kontaktowe zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Dzieje się tak dlatego, że są wygodniejsze i lepiej przystosowane do współczesnego stylu życia. Soczewki docenią szczególnie miłośnicy aktywnego spędzania czasu. W przeciwieństwie do okularów nie spadają, nie parują i nie podskakują podczas biegania. Dzięki temu, że poruszają się wraz z oczami, zapewniają nieograniczone pole widzenia, co jest istotne w przypadku wielu dyscyplin sportowych. Soczewki dobrze się sprawują także podczas wymagających warunków pogodowych - nie musimy obawiać się smug i zachlapań od deszczu. 

Wygoda noszenia soczewek polega także na tym, że rano je zakładamy i właściwie możemy o nich zapomnieć do momentu, gdy kładziemy się spać. W przypadku okularów jest zupełnie inaczej - w ciągu dnia wielokrotnie je zakładamy i zdejmujemy, przez co zdarza się je zgubić, a nawet uszkodzić. Kolejną zaletą soczewek jest ich niewidoczność. Niektórzy czują się niekomfortowo w okularach lub wolą ukryć swoją wadę wzroku przed otoczeniem (szczególnie nastolatkowie). Soczewki pozwalają takim osobom zachować naturalny wygląd. Szkła kontaktowe sprawdzą się również wtedy, gdy będziemy chcieli założyć okulary przeciwsłoneczne lub okulary 3D w kinie - nie musimy wtedy zdejmować okularów korekcyjnych i rezygnować na ten czas z wyraźnego widzenia. 


Zalety okularów

Chociaż użytkowanie okularów wiąże się z wieloma niedogodnościami, mają one też swoje zalety. Przykładowo zdecydowanie prościej je zakładać i zdejmować, a także zadbać o ich czystość. Soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z okiem, dlatego przestrzeganie zasad higieny jest bardzo ważne - dotyczy to zarówno czynności ich aplikacji, jak i późniejszej pielęgnacji. W przypadku okularów nie ma tak restrykcyjnych zasad - gdy się zabrudzą wystarczy przetrzeć je miękką ściereczką. Niektórzy decydują się na okulary także ze względów wizualnych, traktując je jako element swojej stylizacji. Obecnie oprawki korekcyjne znajdują się w ofercie wielu modowych marek. Okulary są też przydatne w sytuacjach, kiedy musimy zrezygnować z soczewek - chwilowo (np. w czasie nasilonej alergii) lub całkowicie (co w niektórych przypadkach może stwierdzić specjalista). 


Skonsultuj się ze specjalistą

Soczewki kontaktowe mają szereg zalet związanych z wygodą użytkowania, jednak to okulary wciąż pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem wśród osób z wadami wzroku. Wybór odpowiedniej metody korekcji nie powinien jednak zależeć tylko od naszych preferencji. Jeśli jesteśmy zwolennikami soczewek, nie możemy podejmować decyzji o ich noszeniu samodzielnie. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do ich użytkowania, dlatego okulista lub optometrysta musi określić czy ta metoda będzie dla nas odpowiednia. Co więcej, szkła kontaktowe posiadają więcej parametrów niż szkła okularowe (np. promień krzywizny i średnica). Określić może je tylko specjalista podczas badania wzroku. Oprócz tego mogą występować pewne rozbieżności w mocy okularów i soczewek, dlatego zakup szkieł kontaktowych na podstawie recepty na okulary nie będzie najlepszym pomysłem (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).