Soczewki kontaktowe - przed czy po makijażu?

Data publikacji: 2019-12-18 11:34:34
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Noszenie soczewek kontaktowych nie musi oznaczać rezygnacji z makijażu. Jednak niezależnie od tego, czy nosimy soczewki jednodniowe czy wielorazowe, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 


Najpierw soczewki czy makijaż?

Czy make-up i soczewki się wykluczają? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które decydują się na noszenie szkieł kontaktowych. Na szczęście korekcja wzroku soczewkami nie oznacza konieczności rezygnacji z makijażu. Należy jednak pamiętać o wykonywaniu związanych z tym czynności w odpowiedniej kolejności. Złota zasada brzmi: najpierw zakładamy soczewki, a później robimy makijaż. Kolejność jest bardzo ważna również podczas demakijażu. Wtedy najpierw zdejmujemy soczewki, a następnie zmywamy make-up. Przestrzeganie tych zasad uchroni nas przed przedostaniem się drobinek kosmetyków do soczewki, a następnie do oczu. Szkła kontaktowe oczywiście zakładamy i zdejmujemy po uprzednim umyciu rąk, przestrzegając wszystkich zasad higieny.


Zasady robienia makijażu

Oprócz właściwej kolejności należy pamiętać jeszcze o kilku innych kwestiach. Podczas wykonywania makijażu oczu kredką lub eyelinerem trzeba zachować odpowiednią odległość od wewnętrznych krawędzi powiek. Kredki powinny być na tyle twarde, aby się nie rozmazały i nie dostały do oka. Natomiast tusz do rzęs należy nakładać tuż powyżej ich nasady. Regularnie sprawdzajmy również stan wszystkich pędzli, które używamy do nakładania kosmetyków (nie powinny gubić włosia) oraz dbajmy o ich czystość. Należy też bezwzględnie przestrzegać daty ważności kosmetyków, umieszczonej na opakowaniu. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo, niezależnie od daty kosmetyki powinny być systematycznie wymieniane, aby nie używać tego samego produktu przed bardzo długi czas. I jeszcze jedna bardzo ważna zasada - nie należy pożyczać kosmetyków ani akcesoriów do ich nanoszenia, ponieważ możemy w ten sposób przenieść sobie do oczu niebezpieczne bakterie. Bądźmy też ostrożni, gdy korzystamy z różnego rodzaju aerozoli, takich jak lakier do włosów czy suchy szampon - podczas aplikacji trzeba zamknąć oczy i nie otwierać ich jeszcze przed kilkanaście sekund. 


Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Dobór odpowiednich kosmetyków jest szczególnie ważny w przypadku osób noszących soczewki kontaktowe. Warto sięgać po preparaty wodoodporne, ponieważ nie będą się rozmazywać. Wybierajmy też produkty hipoalergiczne, które są łagodne i nie podrażniają oczu. Istnieją też specjalne kosmetyki polecane dla użytkowników soczewek kontaktowych, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety noszenie soczewek wymusza na nas rezygnację z używania pewnej grupy produktów do robienia makijażu. Powinniśmy np. unikać sypkich pudrów i cieni do powiek, ponieważ istnieje ryzyko przedostania się ich drobinek do oka. Z tego samego powodu nie należy używać kosmetyków z brokatem. Nie stosujmy też produktów mogących spowodować podrażnienia np. tłustych preparatów do demakijażu czy tuszy wydłużających rzęsy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek podrażnień oczu po wykonaniu make-upu, należy natychmiast zdjąć soczewki i zmyć kosmetyki łagodnym środkiem do demakijażu. Powinniśmy się też wstrzymać z ponownym założeniem soczewek kontaktowych do czasu aż objawy ustąpią.