Osady białkowe – Jak sobie z nimi radzić ?

Data publikacji: 2017-04-10 13:17:44
Kategorie: Ogólna

Osady białkowe jakie przywierają do powierzchni i wewnętrznych struktur soczewek kontaktowych mogą prowadzić do osłabienia ostrości widzenia, zmniejszenia komfortu użytkowania szkieł kontaktowych oraz zmniejszenia ich zwilżalności. Mogą pojawić się stany zapalne takie jak: brodawkowate zapalenia spojówek, czy tzw. ” czerwone oczy”. Do zadań białek filmu łzowego należy ochrona narządu wzroku przed bakteriami oraz utrzymanie właściwego napięcia łez i zwilżenia gałki ocznej. W ludzkich łzach jest ponad 400 białek, które wytwarzane są w gruczołach łzowych. Spośród białek możemy wyróżnić 4 podstawowe:

* lizozym, który atakuje komórki bakteryjne;

* lipokalina- utrzymuje właściwe napięcie powierzchniowe łez;

* laktoferyna- hamuje wzrost komórek bakteryjnych;

* IgA wydzielnicza- pełni funkcje ochronne, uniemożliwiając przyczepianie się bakterii do powierzchni gałki ocznej.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych ma na celu przedłużenie ich żywotności oraz czasu noszenia w zalecanym okresie stosowania jak i zachowanie naturalnego stanu białka filmu łzowego przy jednoczesnym usunięciu denaturowanych białek.

Aby uchronić się przed różnego rodzaju osadami białkowymi i innymi zanieczyszczeniami a nasze soczewki (zwłaszcza z długim okresem noszenia) były komfortowe przez cały okres ich użytkowania zapraszamy do sięgnięcia po produkty z naszego sklepu, takie jak na przykład  :

Oraz wiele, wiele innych.