Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Jak szybko i łatwo ściągnąć soczewki kontaktowe z oczu?

Data publikacji: 2022-11-28 09:05:36
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Wiele osób odczuwa obawę przed używaniem soczewek kontaktowych ze względu na proces ich zakładania i ściągania z oczu. Początkujący użytkownicy boję się, że mogą sobie zrobić krzywdę podczas wykonywania tych czynności. Lękają się dyskomfortu i w rezultacie zniechęcają się. Porzucają noszenie soczewek i wracają do tradycyjnych okularów.

Tymczasem nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy garść wiedzy i odrobina praktyki, by zakładanie i ściąganie szkieł kontaktowych weszło w krew. Po pewnym czasie czynność ta staje się równie trywialna, co mycie zębów.

Czytaj dalej, by poznać praktyczne wskazówki dotyczące ściągania soczewek z oczu. Dowiesz się, jak zrobić to szybko, łatwo i bezpiecznie.

Soczewki kontaktowe

Wyjmowanie soczewek kontaktowych - o czym warto pamiętać?

Przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności związanych ze szkłami kontaktowymi przede wszystkim pamiętaj o higienie. Dokładnie umyj i osusz swoje dłonie, zanim przystąpisz do manewrowania przy założonych szkłach. Ograniczysz w ten sposób prawdopodobieństwo zanieczyszczenia soczewki i oka.

Zabrudzone soczewki mogą być przyczyną infekcji. Odpowiednia dbałość o ich czystość powinna Ci wejść w krew.

Skup się na tym, by nie pomylić soczewek. Doświadczeni użytkownicy zaczynają zazwyczaj od tego samego oka. Nawyk ten sprawia, że właściwe szkło trafia na swoje miejsce. Nie ma to znaczenia w przypadku soczewek jednodniowych.

Jak ściągnąć soczewki kontaktowe z oczu?

Przede wszystkim nie spiesz się! Daj sobie czas i bądź cierpliwy, zwłaszcza, jeśli będziesz ściągać soczewki kontaktowe z oczu pierwszy raz. Jak zrobić to krok po kroku?

1.Zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Zwłaszcza w przypadku, gdy jeszcze nie przywykłeś do ściągania soczewek, rób to w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Zapal światła w łazience. Jeśli masz do dyspozycji podświetlane lustro, użyj go. Znacznie ułatwisz sobie w ten sposób proces ściągania szkieł.

2. Przygotuj płyn do soczewek kontaktowych i pojemniki.

Jednym z najczęściej popełnianych przez nowicjuszy błędem jest ściąganie soczewek bez uprzedniego przygotowania niezbędnych akcesoriów. Miej pod ręką otwarty płyn do szkieł kontaktowych. Wypełnij nim czyste pojemniki.

3. Stań przed lustrem i spójrz w górę.

Gotowy? Przystępujemy do dzieła! Przede wszystkim rozluźnij się. Ściąganie soczewek jest naprawdę proste. Nie rób nic pod wpływem emocji. Unikaj gwałtownych, nerwowych ruchów. Pod żadnym pozorem nie używaj siły. Nie przejmuj się, jeśli pierwsze próby nie przyniosą rezultatu. Przecież uczysz się czegoś nowego. Nic dziwnego, że od razu nie wychodzi.

4. Rozdziel powieki i zsuń soczewkę z oka.

Unieś górną powieką przy użyciu palca wskazującego, by oddalić ją od oka. Musisz zrobić sobie miejsce do „manewrowania”. Palcem środkowym drugiej ręki odciągnij dolną powiekę. Nie działaj pochopnie. Delikatnie, przy użyciu palca wskazującego i kciuka zsuń ściśnij soczewkę i zsuń ją ku dołowi. I już! Właśnie udało Ci się ściągnąć soczewkę kontaktową z oka!

6. Użyj płynu i odłóż soczewkę do pojemnika.

Teraz polej soczewkę płynem i pocieraj przez przez chwilę po obu stronach. Płyn powinien znajdować się też w pojemniku. Możesz umieścić teraz szkło na swoim miejscu. Gotowe! Teraz powtórz cały proces dla drugiego oka.