Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Czy soczewki kontaktowe można nosić przez cały dzień?

Data publikacji: 2022-11-28 09:17:42
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Początkujący użytkownicy soczewek kontaktowych mają wiele wątpliwości i pytań związanych z ich prawidłowym użytkowaniem. Czują się zagubieni i przytłoczeni liczbą dostępnych rozwiązań. Często nie wiedzą też, przez ile godzin można korzystać z tych produktów bez robienia przerwy.

Na to, czy soczewki kontaktowe można nosić przez cały dzień mają wpływ zróżnicowane czynniki. Znaczenie ma nie tylko rodzaj produktu, z którego korzystasz, ale również indywidualne uwarunkowania.

Czytaj dalej, a dowiesz się, przez ile godzin można nosić soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe

Jak długo można nosić soczewki w ciągu dnia?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „jak długo można nosić soczewki w ciągu dnia”. Często jest to bardzo indywidualna kwestia. Szkła produkuje się z materiałów, które wydłużają czas, przez który możesz jej eksploatować. Zapoznaj się z zaleceniami producentów. Zazwyczaj zalecają oni okres użytkowania od 6 do 14 godzin. Warto jednak obserwować reakcję swojego organizmu.

Jeśli zaczynasz „czuć” soczewki na oczach, jest to sygnał, że należy je ściągnąć. Może pojawić się także suchość lub podrażnienie. Stan, w którym znajdują się oczy, ma niebagatelny wpływ na to, jak długo możesz nosić szkła.

Dyskomfort może pojawić się jednak nawet w przypadku, gdy na co dzień jesteś w stanie nosić je przez długi czas. Wpływ na to ma na przykład przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Okres w którym oczy tolerują soczewki kontaktowe może się skrócić także ze względu na obecność dymu lub kurzu. Często wystarczy również zwykłe zmęczenie na przykład wskutek długiej pracy przy komputerze, byś poczuł, że czas na ściągnięcie soczewek.

Czas używania soczewek w ciągu dnia warto omówić ze specjalistą. Pomoże Ci on także w wyborze optymalnego produktu i udzieli wskazówek dotyczących eksploatacji.

Jak wydłużyć czas noszenia szkieł kontaktowych?

Wielu osobom zależy na tym, by móc bezproblemowo korzystać z soczewek kontaktowych przez jak najdłuższy czas. Powinny one zadbać przede wszystkim o prawidłowe nawilżanie oczu. W takim przypadku należy zaopatrzyć się krople nawilżające.

Okres noszenia szkieł możesz wydłużyć również poprzez zmianę szkieł na inny model. Zmiana marki, z której korzystasz, to zazwyczaj zmiana materiału i metody produkcji. Po okresie adaptacji może zmienić się sposób, w jaki Twoje oko reaguje na szkła.

Niezwykle istotny jest prawidłowy dobór samych soczewek. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższym czasie noszenia, zwróć uwagę na soczewki całodobowe (Night & Day). Są lepiej dopasowane do oka i przepuszczają więcej tlenu do rogówki. Możesz korzystać z nich nawet podczas snu. Sprzyjają pracy przy komputerze. Zapewniają wyraźne widzenie od razu po przebudzeniu i eliminują konieczność codziennej pielęgnacji.

Niestety, nie każdy może z nich korzystać. Osoby borykające się z nadmiernym przesuszaniem oczu i dużą wrażliwością muszą sięgnąć po inne rozwiązania. Zanim zdecydujesz się na zakup, skonsultuj to ze swoim okulistą lub optometrystą.