Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Jak sprawdzić czy soczewka jest na złej stronie? Jak rozpoznać lewą i prawą stro

Data publikacji: 2022-11-28 09:33:04
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Używanie soczewek kontaktowych to prosta czynność, która wymaga jednak nieco wprawy i wiedzy. Z czasem każdemu, kto z nich korzysta, wchodzi w krew. Początki jednak bywają trudne. Często pojawiają się wątpliwości zwłaszcza dotyczące doboru odpowiedniego produktu i czynności eksploatacyjnych.

Problematyczne bywa chociażby rozróżnienie lewej i prawej strony soczewki. Jak sprawdzić, czy szkło kontaktowe jest na złej stronie? Czytaj dalej, a poznasz skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tymi zagadnieniami.

Jak sprawdzić czy soczewka jest na złej stronie? Jak rozpoznać lewą i prawą stronę soczewki?

Jak sprawdzić czy soczewka jest na dobrej stronie?

Soczewki kontaktowe nie są symetryczne. Mają prawą i lewą stronę. Prawa strona szkła ma brzegi skierowane do wewnątrz, a lewa na zewnątrz. Strony soczewki mają znaczenie podczas ich zakładania. Może się zdarzyć, że w pośpiechu nałożysz na oko wywiniętą soczewkę. Odczujesz wtedy dyskomfort. W takiej sytuacji nie panikuj. Wystarczy ją ściągnąć, przemyć płynem do pielęgnacji soczewek i ubrać ponownie na prawidłową stronę.

Jak rozpoznać lewą i prawą soczewkę?

Nie musisz zaprzątać sobie głowy rozpoznawaniem lewej i prawej soczewki, jeśli masz taką samą wadę na obydwu oczach. Nie ma wówczas znaczenia, którą soczewkę założysz.

Jedyną różnicą między szkłem kontaktowym na lewe i prawe oko jest jego moc. Pozostałe cechy pozostają bez zmian. Jeśli masz różne wady wzroku w odróżnieniu soczewek od siebie pomoże Ci odpowiedni schemat zakładania i ściągania ich z oczu. Odkładaj szkło zawsze w to samo miejsce. Skup się również podczas samej aplikacji.

By się nie pomylić, warto zaopatrzyć się w różnokolorowe nakrętki do pojemników, w których przetrzymujesz soczewki kontaktowe. Nie martw się, jeśli się pomylisz. Nie stanie się nic złego. Zauważysz jednak pogorszenie jakości widzenia. W takim przypadku ponów proces aplikacji.

Soczewki kontaktowe - jak o nie dbać?

Zanim przystąpisz do zakładania lub ściągania soczewek, dokładniej umyj i osusz ręce. Ograniczysz w ten sposób transmisję zanieczyszczeń i prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji.

Przetrzymuj szkła kontaktowe w dedykowanych pojemnikach i specjalistycznym, świeżym płynie. Pod żadnym pozorem nie zalewają ich wodą, gdyż rozwijają się w niej bakterie. Zwróć szczególną uwagę na termin przydatności do użycia, zarówno szkieł, jak i pozostałych akcesoriów. Regularnie je wymieniaj, a unikniesz problemów.

Pamiętaj również, by nie eksperymentować z produktami pochodzącymi z podejrzanych źródeł. Stosuj wyłącznie soczewki kontaktowe dopasowane i zalecane przez lekarza okulistę lub optometrystę. Kupuj je w sprawdzonych, profesjonalnych sklepach.

Nie dobieraj szkieł we własnym zakresie. By zrobić to poprawnie potrzebne jest badanie wymagające użycia specjalistycznego sprzętu i wiedzy specjalisty. Nie zastosowanie się do jego zaleceń może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale i do poważnych problemów ze wzrokiem. Chęć zmiany rozwiązania z którego korzystasz obecnie również należy zgłosić lekarzowi.