Czy noszenie soczewek jest szkodliwe dla oczu i mogą one uszkodzić wzrok?

Data publikacji: 2022-11-28 09:29:35
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Cechą właściwą społeczeństwom od początku ich istnienia jest uwielbienie plotek i skłonność do powtarzania niesprawdzonych i błędnych informacji. Zwłaszcza podczas przeglądania sieci internetowej można ulec złudzeniu, że wszyscy doskonale znają się na wszystkim, a świat pełen jest specjalistów z każdej dziedziny.

Wokół soczewek kontaktowych również narosło w ten sposób wiele mitów. Jednym z nich jest ten, jakoby korzystanie ze szkieł było szkodliwe dla oczu i mogło uszkodzić wzrok.

Jak jest w rzeczywistości? Czy korzystanie z soczewek może prowadzić do uszkodzenia oczu?

Czytaj dalej, a dowiesz się, czy szkła kontaktowe faktycznie mogą być niebezpieczne.

Czy noszenie soczewek jest szkodliwe dla oczu i mogą one uszkodzić wzrok?

W jakich sytuacjach soczewki kontaktowe mogą uszkodzić wzrok?

Prawidłowo używane soczewki kontaktowe są bezpiecznymi i produktami. Ich zadaniem jest korygowanie wzroku. W żaden sposób nie pogarszają jego kondycji. Wielu osobom na co dzień ułatwiają życie. Pod wieloma względami są przy tym praktyczniejsze od okularów.

Pacjenci często decydują się na korzystanie ze szkieł chociażby ze względów estetycznych. Wielu z nich w swojej pracy nie może używać tradycyjnych okularów, potrzebując jednocześnie dobrej jakości widzenia.

W pewnych okolicznościach używanie soczewek kontaktowych może faktycznie stać się niebezpieczne dla zdrowia. Nie jest to jednak w żaden sposób wina produktu, a jedynie nieprawidłowej eksploatacji.

Zaszkodzić może używanie źle dopasowanych szkieł. Soczewki powinien dobierać specjalista - lekarz okulista lub optometrysta, w oparciu o drobiazgowe i profesjonalnie przeprowadzone badanie. Powinien on między innymi zmierzyć krzywiznę rogówki ustalić refrakcję oka.

Samodzielne „dopasowywanie” soczewek kontaktowych może skutkować poczuciem dyskomfortu, szczypaniem i zaczerwienieniem oczu. Sytuacja ulegnie dalszemu pogorszeniu, jeśli dodatkowo zaniedbana zostanie higiena eksploatacji szkieł. Używanie źle dobranego, przeterminowanego lub zanieczyszczonego produktu to prosta droga do zranienia i niedotlenienia rogówki, a w konsekwencji ryzyka nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

Soczewki kontaktowe - jak używać ich poprawnie?

By uniknąć problemów ze swoimi oczami, przede wszystkim korzystaj z soczewek kontaktowych dopasowanych przez optometrystę lub lekarza okulistę. Nie eksperymentuj z nimi na własną rękę i pod żadnym pozorem nie kupuj szkieł w podejrzanych miejscach. Zamawiaj je wyłącznie w profesjonalnym, sprawdzonym sklepie.

Pamiętaj, by przed każdym kontaktem z soczewkami zadbać o higienę. Starannie umyj i osusz swoje dłonie, zanim przystąpisz do zakładania bądź ściągania soczewek. Używaj dedykowanych płynów do pielęgnacji i pilnuj terminów przydatności do użycia zarówno szkieł, jak i pojemników oraz środków do konserwacji.

Problemy, z którymi czasami muszą zmierzyć się użytkownicy soczewek, rzadko są wadą samego produktu. Powstają w wyniku zaniedbań, ignorowania instrukcji i zaleceń. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, po prostu udaj się do specjalisty, zamiast szukać rozwiązań na własną rękę.