Ile maksymalnie godzin dziennie można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?

Data publikacji: 2022-11-28 09:19:40
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Maksymalny czas noszenia soczewki kontaktowej bez zdejmowania uzależniony jest od wielu czynników. Kluczowy jest nie tylko rodzaj i jakość soczewki, ale także uwarunkowania po stronie samego oka. Czas noszenia szkieł jest więc często kwestią indywidualną.

Liczba dostępnych na rynku rozwiązań może przytłaczać, zwłaszcza, jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z podobnymi produktami. Łatwo można poczuć się przytłoczonym i zagubić w gąszczu różnych opcji.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak długo możesz nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe - jak długo możesz je nosić?

W zależności od rodzaju soczewki, możesz mieć ją na oku od 6 godzin do… miesiąca. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które należy wyrzucić po jednym dniu użytkowania. Inne posłużą Ci znacznie dłużej, ale należy o nie dbać w odpowiedni sposób.

Wybór odpowiedniego produktu podyktowany powinien Twoimi potrzebami i konsultacją z okulistą lub optometrystą. Nie ma sensu kupować soczewek miesięcznych, jeśli będziesz zakładał je wyłącznie kilka razy w tygodniu, kiedy rekreacyjnie prowadzisz samochód. Z zupełnie innego produktu powinny korzystać z kolei osoby, które oczekują ostrego widzenia od samego rana i nie przepadają za codziennym ściąganiem i zakładaniem szkieł kontaktowych.

Czas w jakim możesz korzystać z soczewek zależy jednak od indywidualnej reakcji oka. Nawet najlepszy produkt nie zda egzaminu, jeśli Twoje oczy są podrażnione lub przesuszone. Często może pojawiać się dyskomfort, który uniemożliwia noszenie upragnionych szkieł.

Co zrobić, by móc dłużej nosić soczewki kontaktowe?

By móc dłużej nosić soczewki kontaktowe, przede wszystkim zadbaj o ich prawidłową eksploatację. Zadbaj o to, by soczewki kontaktowe były czyste. Przechowuj je w dedykowanych pudełku, zanurzone w w specjalnym płynie. Bezwzględnie przestrzegaj terminu przydatności szkieł - w przeciwnym razie możesz nabawić się niebezpiecznej infekcji.

Czas używania soczewek kontaktowych w ciągu dnia może ulec wydłużeniu, jeśli produkt, z którego korzystasz obecnie, źle współgra z Twoimi oczami. Udaj się do okulisty lub optometrysty i wspólnie wybierzcie model produkowany przez inną markę.

Pamiętaj o nawilżaniu swoich oczu. Pomogą Ci w tym krople nawilżające. Sprawią one, że Twoje oko dłużej będzie tolerowało soczewkę.

Jakie soczewki kontaktowe znajdziesz na rynku?

Ze względu na czas noszenia można wyróżnić soczewki miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe, całodobowe i kwartalne.

Jeśli szukasz rozwiązania, które umożliwi Ci noszenie szkieł przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia, zwróć uwagę na produkty typu Night & Day. Jeśli Twoje oczy wykażą odpowiednią tolerancję, możesz w nich nawet zasypiać.

Osobom początkującym zazwyczaj zaleca się korzystanie z soczewek jednodniowych. Nie trzeba o nie przesadnie dbać, a po kilku godzinach używania należy po prostu je wyrzucić.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są soczewki miesięczne. Używanie ich wymaga pewnej wprawy, stosowania pojemniczków oraz płynów.