Czy soczewki kontaktowe jednodniowe można nosić dwa lub kilka dni?

Data publikacji: 2022-11-28 09:24:30
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Soczewki kontaktowe są produktem, który wymaga od użytkownika pewnej dyscypliny i wiedzy. Dobranie właściwych szkieł odbywa się poprzez konsultację ze specjalistą: okulistą lub optometrystą. By sprawnie ściągać i zakładać soczewki potrzeba wprawy i doświadczenia. Należy zachować przy tym odpowiednią higienę i używać dedykowanych płynów.

Posiadacze szkieł kontaktowych często mają jednak wątpliwości. Co się stanie, jeśli soczewki jednodniowe założę ponownie? Albo gdy ponoszę szkła miesięczne o kilka dni dłużej, zanim zaopatrzę się w następne?

Czytaj dalej, a dowiesz się, czy z tych produktów można korzystać po tym, jak minie termin ich przydatności do użycia.

Kontaktowe soczewki

Czy można nosić soczewki kontaktowe po terminie?

Nie powinno się nosić soczewek kontaktowych po terminie. Można w ten sposób nie tylko pogorszyć jakość widzenia, ale nawet doprowadzić do poważnej infekcji narządu wzroku. Termin przydatności do użycia szkieł kontaktowych informuje o czasie, w którym ich używanie nie zagraża zdrowiu. Po jego upływie pogorszeniu ulega transmisja tlenu.

Podczas używania takich szkieł odczujesz dyskomfort. Soczewki z czasem tracą swoją elastyczność. Zbierają się też na nich zanieczyszczenia, które nie powinny mieć kontaktu z oczami.

Jak wydłużyć czas korzystania ze szkieł kontaktowych?

Jeśli chcesz korzystać z jednej pary soczewek kontaktowych dłużej, niż przez jeden dzień, musisz zmienić typ produktu, który kupujesz. Możesz wybierać spośród produktów dwutygodniowych, miesięcznych, a nawet kwartalnych.

Nie przepadasz za ciągłym zakładaniem i ściąganiem swoich szkieł? Zainteresuj się produktami typu Night & Day. To rozwiązanie, które umożliwia nawet spanie w soczewkach - oczywiście pod warunkiem, że Twoje oczy będą je tolerować.

Pamiętaj, by samodzielnie nie eksperymentować. Chęć zmiany szkieł kontaktowych każdorazowo należy zgłosić specjaliście - optometryście lub okuliście. Pomoże Ci on wybrać bezpieczny produkt.

Co jeszcze możesz zrobić, by wydłużyć czas korzystania ze szkieł kontaktowych?

1. Pamiętaj, by odpowiednio dbać o higienę. Przed każdym kontaktem z soczewkami umyj i dokładnie osusz dłonie. Ograniczysz w ten sposób transmisję drobnoustrojów i bakterii. Podczas ściągania i zakładania soczewek brudnymi dłońmi możesz doprowadzić do infekcji. Nie rób tego w pośpiechu. Staranność i uwaga podczas eksploatacji znacznie wydłużą czas, w którym możesz korzystać ze szkieł kontaktowych.

2. Używaj płynów do pielęgnacji soczewek. Zwróć również uwagę na termin ich przydatności do użycia. Kiedy minie, pozbądź się starego produktu i zakup nowy.

3. Korzystaj z czystych, dedykowanych do przechowywania szkieł pojemników. Pamiętaj o dezynfekcji i codziennej wymianie płynu. Pojemniki również należy wymieniać - najlepiej robić to raz w miesiącu.

4. Pod żadnym pozorem nie używaj wody do przemywania swoich soczewek! Możesz je w ten sposób zanieczyścić szkła i doprowadzić do niebezpiecznego zakażenia oka. Równie złym pomysłem jest również przechowywanie szkieł w pudełku z wodą. To środowisko, w którym z pewnością rozwiną się bakterie.