Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Czy soczewki kontaktowe można trzymać w kroplach do oczu?

Data publikacji: 2022-04-22 13:46:46
Kategorie: Wszystko o soczewkach

W wypadku stosowania soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych kluczowe jest zapewnienie im odpowiedniej dezynfekcji i pielęgnacji. Po każdym zdjęciu szkieł ważne jest, by przechowywać je w pojemniku wypełnionym płynem do pielęgnacji.

Dlaczego należy stosować odpowiedni płyn do pielęgnacji soczewek?

Stosowanie płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych to nie tylko kwestia przechowania ich przez kilka godzin, ale także, by nie gromadziły zanieczyszczeń i odzyskały swoje właściwości. Zastosowanie wody lub innego środka, jak krople do oczu może przynieść negatywne skutki: uszkodzić soczewki i pozwolić na rozwój bakterii i drobnoustrojów, co przy kontakcie z gałką oczną może wywołać duże niebezpieczeństwo dla narządu wzroku. 

 

Zastępowanie płynu do pielęgnacji szkieł wodą lub innym płynem może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Obecne w wodzie kranowej chlor, minerały, drobnoustroje, czy cząsteczki metali mogą nie tylko przyczynić się do uszkodzenia soczewki, ale także do rozwoju poważnych schorzeń wzroku, które mogą prowadzić nawet do trwałej ślepoty.

 

Jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy pod ręką płynu do czyszczenia szkieł kontaktowych możemy zastosować sterylną sól fizjologiczną, w której fabrycznie umieszczone są soczewki. Pozwoli to na utrzymanie wilgoci szkieł, jednak nie usunie groźnych bakterii, ani gromadzących się na powierzchni osadów i zanieczyszczeń. Dlatego też takie rozwiązanie jest możliwe tylko w najbardziej awaryjnych sytuacjach. W przypadku, gdy podejrzewamy, że soczewka może być zanieczyszczona stanowczo odradzamy nałożenie jej na oko bez odpowiedniej pielęgnacji i dezynfekcji i skorzystanie z nowego szkła kontaktowego.

 

Małe objętości płynów oraz ich niska cena przemawiają za posiadaniem małej buteleczki, gdziekolwiek idziemy. Zastosowanie odpowiednich płynów jak Avizor All Clean Soft lub evO2lution soft o właściwościach dezynfekujących, odbiałczających i odkażających pozwoli na:

Usunięcie odkładających się w czasie noszenia szkieł zanieczyszczeń oraz obecnych w filmie łzowym białek, lipidów i wapnia,

Dezynfekcję czyli usunięcie bakterii, takich jak gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej, czy pałeczka krwawa oraz grzybów, m.in. z rodziny Candidia albicans, czy fusarium solani.

 

Szeroka gama płynów do pielęgnacji soczewek dostępna jest w naszym sklepie, także w małych, podróżnych opakowaniach.