Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Czy można samemu kupić soczewki bez konsultacji z lekarzem okulistą?

Data publikacji: 2022-11-28 09:27:02
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Czy można zatem samemu kupić pierwsze soczewki, nie konsultując tego z lekarzem okulistą? Absolutnie nie! Nawet, jeśli znasz swoją wadę wzroku i nosisz okulary, dobór szkieł kontaktowych należy szczegółowo omówić ze specjalistą. Znalezienie wygodnego i bezpiecznego dla zdrowia produktu wymaga wiedzy i przeprowadzenia badania.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego nie powinieneś samodzielnie dopasowywać sobie soczewek.

Czy można samemu kupić soczewki bez konsultacji z lekarzem okulistą?

Na czym polega dobieranie soczewek kontaktowych?

Dobranie soczewek kontaktowych musi uwzględniać wadę wzroku osoby, która będzie je nosiła. Zdarzają się więc osoby, które chcą samodzielnie dobrać swoje szkła. Przecież wiedzą, jakie okulary noszą. Wystarczy na tej podstawie dopasować soczewki.

Nic bardziej mylnego.

Przed zakupem soczewek należy udać się do lekarza okulisty lub optometrysty. Oprócz zmierzenia i potwierdzenia wady wzorku, musi on również:

  • dokonać pomiaru krzywizny rogówki,
  • ustalić refrakcję oka,
  • skontrolować wydzielanie łez.

Na podstawie przeprowadzonego badania i przy uwzględnieniu preferencji danej osoby, specjalista następnie musi sprawdzić:

  • jak soczewka przylega do oka,
  • czy prawidłowo się centruje,
  • czy zapewnia odpowiednią ruchomość,
  • czy pacjent dobrze czuje się w dobranych szkłach,
  • oraz czy poprawiło się widzenie.

Pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym powinna uwzględniać także instruktaż pielęgnacji soczewek oraz sposobu ich zakładania i ściągania. Badanie powinno zostać powtórzone po czasie około miesiąca, w celu upewnienia się, że szkła zostało prawidłowo dopasowane.

Nie da się tego zrobić bez odpowiednich warunków, wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Właśnie dlatego nie należy kupować soczewek bez konsultacji z lekarzem okulistą. Bez przeprowadzonego badania istnieje spore prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy.

Dobieranie soczewek kontaktowych - co jeszcze warto wiedzieć?

Soczewki kontaktowe należy dobrać do wady wzroku. Schorzenia te mają często postępujący charakter. Tym bardziej warto udać się do optometrysty, zanim zdecydujesz się na zakup swoich pierwszych szkieł. Może się okazać, że wada wykryta kilka lat temu pogłębiła się i powinieneś używać mocniejszych soczewek lub okularów.

Szkła kontaktowe korygują krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Tym trudniej laikowi samodzielnie zdecydować, czy powinien stosować soczewki sferyczne, multifokalne czy toryczne.

W procesie doboru szkieł kontaktowych specjalista bierze pod uwagę również styl życia pacjenta. W zależności od tego, jak na soczewki zareaguje oko, może doradzić on stosowanie szkieł jednodniowych lub miesięcznych. Część osób decyduje się na korzystanie z produktów typu Night & Day, dzięki którym mogą nawet spać bez ściągania soczewek. Nie każde oko jednak dobrze je toleruje. By upewnić się, że możesz je nosić, również powinieneś udać się do lekarza okulisty.