Świat soczewek kontaktowych w liczbach

Data publikacji: 2021-01-27 13:54:27
Kategorie: Wszystko o soczewkach , Zdrowie oczu

Soczewki kontaktowe to metoda korekcji wzroku, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Jak wyglądają dane statystyczne dotyczące soczewek w Polsce i na świecie?


Dane na temat wzroku

Zanim przyjrzymy się statystykom na temat soczewek kontaktowych, sprawdźmy jak wyglądają dane związane ze wzrokiem. W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała raport, z którego wynika, że ogromna część populacji zmaga się z zaburzeniami widzenia. Niepokojąco wyglądają chociażby statystyki dotyczące krótkowzroczności - wady nazywanej często epidemią naszych czasów. Według danych udostępnionych przez WHO cierpi na nią ok. 2,6 miliarda ludzi. Niestety liczba ta stale rośnie i nic nie zapowiada, że to się zmieni. Aż 312 milionów z nich to dzieci i młodzież (osoby w wieku poniżej 19 lat). Natomiast problem wysokiej krótkowzroczności (powyżej –6,0 dioptrii) dotyczy 277 milionów ludzi.


Dane na temat soczewek kontaktowych na świecie

Najczęściej wybieraną metodą korekcji wzroku na świecie są niezmiennie okulary, jednak to popularność soczewek kontaktowych wzrasta coraz bardziej. Dokładna liczba osób noszących soczewki jest trudna do oszacowania. Aktualne dane statystyczne mówią, że korzysta z nich ponad 150 milionów ludzi na całym świecie. Soczewki cieszą się bardzo dużą popularnością m.in. w Stanach Zjednoczonych. Według szacunków używa ich nawet 45 milionów Amerykanów, co przekłada się na kilkanaście procent tamtejszego społeczeństwa. Badania wskazują, że większość użytkowników soczewek stanowią kobiety, a średnia wieku osoby korzystającej z tej metody korekcji to 31 lat.


Dane na temat soczewek kontaktowych w Polsce

W Polsce pacjenci z wadą wzroku również najczęściej sięgają po okulary korekcyjne, które mają zdecydowaną przewagę nad soczewkami kontaktowymi. W 2014 r. szacowano, że liczba użytkowników soczewek w naszym kraju wynosiła ok. 800 tysięcy, co przekładało się na 2% polskiego społeczeństwa. Podobny odsetek dotyczy osób noszących szkła kontaktowe na całym świecie, ale w porównaniu np. z USA czy krajami Europy Zachodniej jest on niewielki.

Jednak w tym względzie również w Polsce od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową. Nowsze dane mówią, że liczba Polaków noszących szkła kontaktowe przekroczyła już 1 milion. To oznacza, że do używania soczewek przekonało się w sumie ok. 2,5% lub nawet 3% naszego społeczeństwa. Z czego to wynika? Liczba ta stopniowo rośnie zapewne ze względu na wygodę i niewyczuwalność soczewek. Są to zalety, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego trybu życia, a trudno je zapisać po stronie okularów.