Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Noszenie maseczki ochronnej a parowanie okularów - jak zapobiec?

Data publikacji: 2020-04-17 14:08:50
Kategorie: Ogólna

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych na twarzy jest dokuczliwy szczególnie dla okularników, którzy skarżą się na parowanie szkieł. Czy istnieją sposoby, aby temu zaradzić?


Dlaczego okulary parują?

Uciążliwe parowanie okularów kojarzy się głównie z okresem zimowym, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia (mieszkanie, sklep, a nawet nagrzany samochód) na skutek różnicy temperatur na soczewkach okularowych osadza się wtedy para wodna. Podobnie dzieje się też podczas innych codziennych czynności, takich jak picie gorącej herbaty lub kawy, gotowanie, wyciąganie naczyń ze zmywarki oraz kiedy uprawiamy sport (np. biegamy). Problem parujących okularów powrócił z powodu epidemii COVID-19. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki ochronne, które zakrywają nos i usta. Niestety oddychanie z taką maseczką na twarzy bardzo często powoduje osadzanie się pary na szkłach, utrudniając normalne funkcjonowanie osobom noszącym okulary na stałe.


Czy da się zapobiec parowaniu okularów nosząc maseczkę?

Ograniczenie parowania okularów jest jak najbardziej możliwe. W najlepszej sytuacji są osoby, które zainwestowały w okulary z soczewkami wyposażonymi w powłokę anti-fog. Niestety większość okularników posiada zwykłe szkła, które nie chronią przed osadzaniem się pary. Co można wtedy zrobić? Warto nosić dobrze dopasowane maseczki, po założeniu których nie powstaną szczeliny w okolicy nosa. W przeciwnym razie wydychane przez nas powietrze będzie wydostawać się przez górną część maseczki, powodując parowanie szkieł. Jednak z uwagi na ograniczoną dostępność maseczek nie zawsze jest możliwe znalezienie takiej, która idealnie dopasuje się do naszej twarzy. Może się też zdarzyć, że nawet taka nie zagwarantuje nam 100% ochrony przed parowaniem. 


Chemax 2 - spray do czyszczenia okularów przeciw parowaniu

Na szczęście nawet w takiej sytuacji istnieje dobre rozwiązanie, a jest nim stosowanie specjalnego płynu do czyszczenia okularów. Szczególnie polecamy produkty marki Chemax, dostępne w naszym sklepie internetowym. Są to preparaty w formie aerozolu, które utrzymują soczewki okularowe w czystości, usuwając wszelkie zabrudzenia i zapewniając nam dobrą jakość widzenia. Dostępne są aż 4 rodzaje, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. W przypadku parowania okularów najlepszym wyborem będzie płyn Chemax 2 w zielonym opakowaniu. Jego właściwości znacznie ograniczają osadzanie się pary na soczewkach okularowych z powodu noszenia maseczki ochronnej na twarzy, ale też z różnych innych przyczyn np. warunków pogodowych.


Sposób użycia tego produktu jest bardzo prosty - wystarczy spryskać nim szkła, a następnie przetrzeć je miękką ściereczką z mikrofibry. Regularne czyszczenie okularów płynem Chemax 2 zapewni nam komfortowe widzenie, ze znacznym zmniejszeniem uciążliwego parowania.