Jakie soczewki kontaktowe na suche oko?

Data publikacji: 2021-03-23 14:00:38
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Suchość oczu jest dolegliwością dość często spotykaną wśród użytkowników szkieł kontaktowych i nie tylko. Jakie właściwości muszą mieć soczewki, aby nie sprawiały dyskomfortu osobom o suchych oczach?


Suche oko - objawy i przyczyny

Uczucie suchości oczu ma związek z zaburzeniami filmu łzowego. Ilość wydzielanych łez jest wtedy niedostateczna lub mają one nieprawidłowy skład, powodujący szybsze parowanie z powierzchni oczu. Schorzenie to nazywane jest zespołem suchego oka. Charakterystyczne objawy to tzw. uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, światłowstręt, a także (paradoksalnie) nadmierne łzawienie. W przypadku ich występowania najlepiej udać się do okulisty, który ustali przyczynę problemu (nie zawsze musi oznaczać zespół suchego oka).

Skąd najczęściej bierze się problem suchości oczu? Powodem mogą być czynniki środowiskowe, takie jak przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych, klimatyzowanych lub zadymionych oraz wielogodzinne korzystanie z ekranów komputera i smartfona, przez co rzadziej mrugamy. Inne przyczyny to m.in. zaawansowany wiek (jakość filmu łzowego pogarsza się wraz z upływem lat), zmiany hormonalne (np. podczas ciąży) oraz niektóre choroby i związane z nimi przyjmowane leki.


Soczewki kontaktowe a suche oko

Niestety niektóre osoby z suchymi oczami nie będą mogły nosić soczewek kontaktowych. Wiele zależy od nasilenia objawów, dlatego zgodę na stosowanie tej metody korekcji powinien wyrazić specjalista podczas badania wzroku. Czasami jednak wystarczy dobór odpowiednich soczewek. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić wygodne soczewki do suchych oczu?

  • częstotliwość wymiany - do suchych i wrażliwych oczu najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe, których nie trzeba czyścić, a do tego można je nosić okazjonalnie (np. na zmianę z okularami korekcyjnymi).
  • zawartość wody - wysokie uwodnienie (najlepiej powyżej 50%) zapewnia miękkość soczewek i większe uczucie nawilżenia podczas noszenia. Najwięcej wody mają soczewki hydrożelowe, a szczególnie Biotrue ONEday (78%) i Dailies AquaComfort Plus (69%).
  • technologie nawilżające - niektóre soczewki wyposażone są w dodatkowe rozwiązania, pomagające utrzymać ich nawilżenie na dłużej. Przykładowo w soczewkach Dailies AquaComfort Plus zastosowano system potrójnego nawilżania, a soczewki ACUVUE OASYS 1-Day wyposażono w technologię Zintegrowanej Łzy.
  • przepuszczalność tlenu - wysoki poziom transmisji tlenu zapewnia zdrowy wygląd oczu i większy komfort np. podczas pracy przy komputerze. Jest to cecha soczewek silikonowo-hydrożelowych (np. evO2lution one day premium), które przepuszczają nawet kilka razy więcej tlenu niż hydrożelowe.


Suche oko - jak sobie radzić?

Jakie są sposoby na zmniejszenie suchości oczu? Najpopularniejszą metodą jest stosowanie nawilżających kropli do oczu, szczególnie tych z dodatkiem hialuronianu sodu (tzw. sztucznych łez). W przypadku noszenia soczewek wielokrotnego użytku warto wybrać takie płyny do czyszczenia, które wyróżniają się dobrym działaniem nawilżającym. Pamiętajmy też o ograniczeniu w miarę możliwości czasu spędzanego przed ekranem, częstszym wychodzeniem na świeże powietrze i regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania filmu łzowego ma również dieta bogata w kwasy omega-3 oraz wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.