Szanowny Użytkowniku. Korzystając z tej strony Twoja przeglądarka może zapisywać na Twoim komputerze pliki cookie, które mogą być przez nas wykorzystywane w celach analitycznych, marketingowych lub w celu dostosowania wyświetlanych treści. Pozyskane w ten sposób dane mogą w szczególności stanowić dane osobowe. Informacje na ten temat zawarto na stronie www.kontaktowe.pl/rodo. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na korzystywanie z tej technologii.
zamknij

Czyszczenie twardych soczewek kontaktowych

Data publikacji: 2019-10-08 13:04:55
Kategorie: Wszystko o soczewkach

Najpopularniejszym rodzajem szkieł kontaktowych są soczewki miękkie. Przy niektórych wadach wzroku lub schorzeniach konieczne jest jednak zastosowanie soczewek twardych. Czym się różnią i na czym polega ich pielęgnacja?


Do czego służą twarde soczewki?

Twarde soczewki kontaktowe charakteryzują się wysoką sztywnością, która pozwala nadać rogówce odpowiedni kształt i zachować go w niezmienionym stanie przez cały czas noszenia. Dopasowuje się je indywidualnie do każdego pacjenta. Obecnie produkowane są najczęściej z tworzywa RGP o wysokiej przepuszczalności tlenu. Mają mniejszą średnicę od soczewek miękkich - przykrywają tylko centralną część rogówki. Ze względu na sztywność są też od nich mniej wygodne, dlatego początkowo mogą sprawiać pewien dyskomfort podczas użytkowania. Ich twardość pozwala jednak korygować bardziej skomplikowane wady wzroku, przy których miękkie soczewki mogą okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Twarde soczewki kontaktowe wykorzystuje się np. przy wysokim astygmatyzmie, zaawansowanej krótkowzroczności lub nadwzroczności, przy tzw. stożku rogówki i po przeszczepach rogówki. Stosuje się je także u dzieci, które z powodu zaćmy mają usuniętą soczewkę oraz czasami u osób z zespołem suchego oka.


Pielęgnacja soczewek twardych

Twarde soczewki kontaktowe przeznaczone są do długotrwałego użytku (nawet 2 lata). Aby było to możliwe, należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Czyszczenie twardych soczewek przebiega dość podobnie jak w przypadku miękkich. Zupełnie inne są natomiast produkty - należy używać wyłącznie tych, które są przystosowane do twardych soczewek (w przeciwnym razie możemy narazić je na zniszczenie). Jeśli zakupiliśmy płyn wielofunkcyjny, możemy nim opłukać i wyczyścić nasze soczewki, a na noc umieścić je w pojemniczku wypełnionym tym samym środkiem. Proces może jednak przebiegać inaczej, gdy mamy do czynienia z dwustopniowym systemem pielęgnacji. Dlatego przed użyciem danego produktu, należy szczegółowo zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Dla bezpieczeństwa trzeba też sprawdzać datę ważności preparatu oraz okres przydatności od momentu otwarcia.


Czym czyścić twarde soczewki kontaktowe?

W naszym sklepie dostępne są płyny i akcesoria do twardych soczewek kontaktowych, które charakteryzują się najwyższą jakością i pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Boston Simplus - wielofunkcyjny płyn firmy Bausch&Lomb przystosowany specjalnie do soczewek twardych. Bardzo dobrze dezynfekuje i nawilża. Dostępny jest w komplecie z pojemniczkiem na soczewki.
  • Avizor Ever Clean - system pielęgnacji zarówno twardych, jak i miękkich soczewek. Działanie oparte jest na płynie i tabletkach enzymatycznych, dzięki czemu skuteczniej usuwa bakterie i osady białkowe.
  • Piiloset O2 - płyn wielofunkcyjny do twardych soczewek kontaktowych. Wykazuje nie tylko silne działanie oczyszczające i odkażające, lecz także nawilżające. Sprzedawany jest razem z pojemniczkiem na soczewki.
  • Wöhlk Cleaner & Conditioner - dwustopniowy system pielęgnacji twardych soczewek kontaktowych. Pierwszy środek służy do czyszczenia mechanicznego, natomiast drugi do przechowywania szkieł.
  • Eyeye MonoSept - płyn do dezynfekcji soczewek twardych i miękkich. Wyposażony w specjalny pojemniczek w płytką platynową, która neutralizuje nadtlenek wodoru i zamienia płyn w roztwór soli fizjologicznej
  • Pojemnik na soczewki twarde "koszyk" - poręczny i wygodny do przenoszenia pojemniczek z koszyczkiem, który dodatkowo zabezpiecza twarde soczewki podczas przechowywania.